Zaznacz stronę

Czarnuszka zwana jako czarny kminek, Nigella sativa, kalonji, który należy do jaskierowych roślin kwiatowych. Wysokość kwiatu czarnuszki osiąga do 30 centymetrów i wtwarza kwiaty z nasionami, która jest używana jako przyprawa na całym świecie. Nie tylko zastosowanie kulinarne ale także posiada wiele właściwości leczniczych. Zastosowanie czarnuszki ma długą historię i jest stosowany jako lek na wszystko od zapalenia oskrzeli aż po biegunkę.

Przedstawiamy 9 najbardziej imponujących popartych naukowo korzyści stosowania kalonji.

  1. Przeciwutleniacze – Przypominamy, że przeciwutleniacze to substancje, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki i zapobiegają uszkodzeniu komórek. Wiele badań potwierdza, że przeciwutleniacze mają silny wpływ na zdrowie i choroby atakujące nasz organizm. Niektóre badania wskazują pozytywny wpływ przeciwutleniaczy przed ochroną naszego organizmu przed kilkoma typami chorób przewlekłych takimi jak cukrzyca, chorobą serca, otyłością. Związki wchodzące w skład kalonji, takich jak tymochinon, karwakrol, t-anetol i 4-terpineol jest odpowiedzialne za właściwości przeciw utleniające. Kolejne badania przeprowadzone wykazało, że olejek eteryczny kalonji działał jako przeciwutleniacz. Niestety potrzeba więcej badań, aby sprawdzić w jaki sposób przeciwutleniacze wchodzące w skład kalonji mają wpływ na nasze zdrowie.
  2. Obniżenie cholesterolu – Cholesterol substancja podobna do tłuszczu występujące w całym ciele. Duże ilości mogą gromadzić się we krwi i zwiększać ryzyko chorób serca. Badania wykazują, że czarnuszka jest bardzo skuteczna w obniżaniu poziomu cholesterolu. Wiele badań stwierdziło, że suplementy czarnuszki wiązała się ze spadkiem poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Ciekawostką jest to, że stwierdzono, że olejek czarnuszki miał większy efekt niż proszek z nasion, jednak proszek z zwiększał poziom tego „dobrego” cholesterolu HDL. Badanie przeprowadzone na grupie osób (57) chorych na cukrzycę, stwierdziło, że poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, przy czym zwiększając HDL ( dobry cholesterol ). Badanie trwało rok.Kolejne badanie z udziałem 94 osób chorych na cukrzycę miało podobne wyniki przy przyjmowaniu 2 gramów czarnuszki przez 12 tygodni.