Jak każdy wie, że aby zdrowo żyć trzeba uważać na spożywane jedzenie. Wszyscy dobrze wiedzą, że producenci żywności używają środków polepszających smak, konserwujących , słodzących, polepszenia wyglądu, tekstury lub przedłużenia daty ważności. Tylko czy każdy wie jak środki dodawane przez producentów działają na nasz organizm? czy są zdrowe? Zapraszamy do zapoznania się z najbardziej popularnymi środkami, które są dodawane do naszego jedzenia.

Glutaminian sodu – jest najbardziej popularnym dodatkiem do naszego jedzenia. Ma właściwości wzmacniające smak pikantnych potraw i służy do intensyfikacji (czynienie czegoś lub stawanie się bardziej intensywnym). Występuje w wielu produktach spożywczych, takich jak mrożonki, słone przekąski i zupy w proszkach. Jest powszechnie używany w potrawach podawanych w restauracjach jak i w fast foodach. Glutaminian sodu był tematem numer jeden gorących kontrowersji z roku 1969, które to wykazało, że badania przeprowadzone na myszach powodowały bardzo szkodliwe skutki neurologiczne oraz upośledzenie rozwoju i wzrostu naszego organizmu. Jednak ten dodatek będzie miał bardzo niewielki wpływ na organizm człowieka, ponieważ substancja nie jest w stanie przekroczyć bariery krew-mózg ( zaufane źródło język Ang. tutaj).

Spożycie MSG miały wpływ na przyrost masy ciała i zespół metaboliczny.Trzeba wziąć pod uwagę grupę ludzi, którzy mają wrażliwość na glutaminian sodu i mogą odczuwać objawy takie jak:

 • Ból głowy
 • Pocenie się
 • Drętwienie

Badanie przeprowadzone na 61 osobach, które były wrażliwe na glutaminian sodu otrzymało po 5 gram glutaminianu sodu lub placebo. Ciekawostką jest to że 36% doświadczyło niepożądanej reakcji, gdy 25% zgłosiło reakcje na placebo, dlatego jak widać MSG może mieć problemem dla niektórych osób. Jeżeli po spożywaniu glutaminianu sodu wystąpią jakiekolwiek reakcje nieporządane, należy niezwłocznie odstawić produkty zawierające MSG. Jeżeli jednak możesz spożywać glutaminian sodu, możesz śmiało ją spożywać bezpiecznie , ale z umiarem.

Sztuczne barwniki – Barwniki służą do poprawiania i rozjaśniania wyglądu wszystkiego począwszy od cukierków po przyprawy. W ostatnich latach pojawiło się wiele obaw przed używaniem sztucznych barwników. Barwniki koloru niebieski, czerwony, żółty są związane z alergiami. Potwierdzono, że czerwony barwnik spożywczy może sprzyjać nadpobudliwości u dzieci. Sam osobiście widziałem, na naklejce na oranżadzie jest wiadomość, że czerwonej oranżady nie powinno się podawać dzieciom, ponieważ mogą powodować nadpobudliwość.

Niestety są też obawy przed wpływem barwników na rozwój raka. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazało, że kolor czerwony, znany jako erytrozyna zwiększają ryzyko guzów tarczycy. Na szczęście badania na innych barwnikach nie wykazały związku używania innego koloru barwników niż czerwony z rozwojem raka. Pomimo tego potrzeba więcej badań aby dowiedzieć się o bezpieczeństwie i skutkach ubocznych spożywania barwników spożywczych. Tak czy inaczej należy jednak ograniczyć barwniki głównie zawarte w przetworzonej żywności, należy wybierać zdrową żywność i produkty nie zawierające barwników.

Azotan sodu – Używany w mięsach jako środek konserwujący, zapobiegający rozwojowi bakterii, a przy tym nadający smaku i koloru. Pod wpływem wysokiej temperatury iw obecności aminokwasów azotyny mogą przekształcić się w nitrozoaminę, związek, który może mieć wiele negatywnych skutków dla zdrowia. Są dowody wykazały, że duże spożycie azotanów i nitrozoaminy zwiększało ryzyko raka żołądka. Wiele badań wskazało, że spożywanie dużej ilości mięsa było związane z ryzykiem raka jelita grubego, piersi i pęcherza. Kolejne badania potwierdzają, że ekspozycja na nitrozoaminę, może być powiązane z wyższą częstością cukrzycy typu 1. Niestety potrzeba kolejnych badań aby mieć pewność.

Najlepiej ukrócić spożycie azotanu sodu i przetworzonego mięsa. Spróbuj zamienić bekon, kiełbasę, parówki i szynki na nieprzetworzone mięso i zdrowe źródła białka. Jeżeli szukasz produktów zastępujących białko polecamy zdrową alternatywę:

 • Kurczak
 • Wołowina
 • Ryby
 • Wieprzowina
 • Rośliny strączkowe
 • Orzechy
 • Jajka

Guma Guar (E412) – jest bardzo długołańcuchowy węglowodan stosowany do zagęszczenia i wiązania żywności. Stosowany jest w przemyśle spożywczym i znajdziecie go w lodach, sosach sałatkowych, sosach i zupach. Guma guar zawiera błonnik i wpływa korzystnie na nasz organizm. Badanie wykazało, że zmniejsza objawy wzdęć i zaparcia. Kolejne z badań wykazało, że przyjecie gumy zwiększało uczucie sytości i osoby , które jadły ową gume podjadały mniej niż osoby które tej gumy guar nie jadły.

Kolejne badania sugerują, że guma może obniżać poziom cukru we krwi i zmniejszać ilość cholesterolu. Trzeba pamiętać, że duża ilość gumy może mieć zły wpływ na nasz organizm, ponieważ potrafi puchnąć od 10 do 20 razy więcej.Powodem może być niedrożność przełyku lub jelita cienkiego. Guma guar w większej ilości może powodować łagodne objawy takie jak gazy, wzdęcia lub skurcze.Jednak guma jest uważana za bezpieczną jeżeli używamy ją z umiarem. Oczywiście w jedzeniu znajdziemy bezpieczne ilości gumy guar.

Syrop kukurydziany – Bardzo duża zawartość fruktozy. Fruktoza to nic innego jak słodzik wytwarzany z kukurydzy. Występuje w napojach, sokach, słodyczach, płatkach śniadaniowych i przekąskach. Niestety fruktoza jest cukrem prostym, który spożywany w dużych ilościach może wpływać niekorzystnie na nasz organizm. Wysoko frukt-ozowy syrop może powodować przyrost masy ciała ( nie mówimy tutaj o mięśniach ) i powodować cukrzycę. 32 osoby spożywające napoje słodzone glukozą i fruktozą przez 2,5 miesiąca, spowodował wzrost tłuszczu na brzuchu, zwiększenie poziomu cukru we krwi, a także zmniejszoną wrażliwość na insulinę. Badania prowadzone na zwierzętach i probówkach pokazały, że fruktoza może powodować stan zapalny w naszych komórkach. Twierdzi się, że zapalenie wpływa na choroby serca, raka i cukrzycy. Niestety syrop z dodatkiem fruktozy to tylko puste kalorie bez żadnych witamin i minerałów.. Zaleca się omijać słodkie przekąski, które to zawierają syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, który wpływa negatywnie na nasz organizm.

Najlepszym sposobem jest wybierać produkty bez dodatku cukru i użyć stewię, syropu z yakonu lub świeżymi owocami. W owych czasach ciężko jest wybierać produkty spożywcze, które nie zawierają cukru. Niestety cukier albo substancje słodzące zostają dodane prawie wszędzie.

Sztuczne słodziki – znalazły zastosowanie jako zamiennik cukru. Używany w dietetycznych produktach spożywczych i napojach. Sztuczne słodziki zmniejszają ilość kalorii, które dostarcza im cukier a przy tym zwiększa słodycz naszego napoju lub jedzenia. Najbardziej znane sztuczne słodziki to:

 • Aspartam
 • Sukraloza
 • Sacharyna
 • Acesulfam potasowy

Badania wykazują że używanie słodzików pomaga w utracie masy ciała i kontrolować poziom cukru we krwi. Badanie przeprowadzone przez 10 tygodni wykazało, że osoby spożywające słodziki miały mniejszy przyrost tkanki tłuszczowej niż osoby spożywające produkty zawierające cukier. Kolejne badanie wykazało, że spożywanie sukralozy przez 3 miesiące nie miało wpływu na poziom cukru we krwi u cukrzyków.

Należy zauważyć, że spożywanie aspartamu może być szkodliwe dla naszego organizmu i powodować bóle głowy. Przyjmuje się, że ogólnie słodziki uważane są za bezpieczne, to należy zwracać uwagę ma jakiekolwiek skutki uboczne. Jeżeli takie się pojawią to należy niezwłocznie przestać stosowania słodzików.

Karagen E407 – Działa jako zagęszczacz emulgator i środek konserwujący w bardzo wielu produktach spożywczych. Pochodzi z czerwonych wodorostów. Głównymi źródłami karageniny są:

 • Mleko migdałowe
 • Twarożek
 • Lody
 • Śmietanki do kawy
 • Produkty bez mleczne (sery wegańskie)

Od dawien dawna ludzie obawiali się używania tego środku jako dodatku do żywności i jego wpływu na nasze zdrowie. Badanie na zwierzętach pokazało, że ekspozycja na karageninę zwiększyła poziom cukru we krwi i nietolerancję glukozy w połączeniu z dietą wysoko tłuszczową. Kolejne badania pokazały, że karagenina również wyzwala stan zapalny. Niestety jest uważa się również, że wpływa negatywnie na układ pokarmowy a także może być przyczyną tworzenia się wrzodów i narośli jelitowych. Osoby leczące się z wrzodziejącego zapalenia jelita grubego przyjmujące karageninę doświadczyły wcześniejszego nawrotu choroby. Niestety badania są bardzo ograniczone, dlatego potrzebne są kolejne badania na ludziach aby zrozumieć lepiej wpływ karageniny na organizm ludzki. Jeżeli chcesz zrezygnować z przyjmowania karageniny, należy poszukać produktów w internecie, które nie zawierają substancji.

Benzoesan sodu (E211) – Jest konserwantem powszechnie stosowany do napojów gazowanych i kwaśnych potraw takich jak sosy do sałatek, pikle, soki owocowe i przyprawy. Został on uznany za bezpieczny, ale wiele badań wskazuje negatywny wpływ na nasz organizm. Jedno z badań wykazało że benzoesan sodu połączony z barwnikami zwiększa nadpobudliwość u małych dzieci. Benzoesan sodu połączony z witaminą C może być przekształcony w benzen, który jest rakotwórczy. Napoje gazowane zawierają bardzo duże stężenie benzenu a także napoje bez cukrowe są jeszcze bardziej podatne na tworzeni benzenu.

Badanie na coli wykazało, że zawartość beznzenu jest 20-krotność większa niż maksymalny poziom zanieczyszczeń dopuszczalny w wodzie pitnej. Jak widać spożywanie benzoesanu jest bardzo szkodliwe, dlatego wybierając napoje w sklepie zwracajmy uwagę na etykiety. Pamiętajcie aby unikać składniki zawierające kwas benzoesowy, benzen lub benzoesan, zwłaszcza w połączeniu ze źródłem witaminy C, takim jak kwas cytrynowy lub kwas askorbinowy.

Tłuszcze trans – Jest to rodzaj tłuszczów nienasyconych, które są poddane uwodornieniu ( utwardzeniu) co powoduje przedłużenie okresu ważności produktu do spożycia i poprawia konsystencję. Można go znaleźć między innymi w wypiekach, margarynie, popcornie do mikrofali i herbatnikach. Niestety lista zagrożeń dla naszego zdrowia jest bardzo długa. Największym zagrożeniem jest choroba serca. Badania pokazują związek między tłuszczami trans a cukrzycą. Badanie z udziałem grupy kobiet ( 85 tysięcy ) pokazuje, że że spożywanie tłuszczów było związane 40% wyższym ryzykiem zachorowania na serce. Wyeliminowanie tłuszczów trans jest bardzo proste. Można wymienić masło na margarynę, zamienić olej na oliwę z oliwek.

Guma ksantanowa E415 – Popularny dodatek używany do zagęszczania i stabilizowania wielu rodzajów jedzenie takich jak: sosy do sałatek, zup, syropów i sosów. Stosowany jest w produktach bezglutenowych, by poprawić teksturę. Guma ksantanowa podobno wiąże się z kilkoma korzyściami zdrowotnymi.