Awokado jak może nie każdy wiej jest drzewem. Owoc awokado zwane również gruszką aligatora ze względu na swój kształt, coraz bardziej popularniejsze w Polsce jest źródłem potasu i zdrowych tłuszczów. Awokado również ma zastosowanie w medycynie, gdzie wykorzystuje się owoce, liście i nasiona do produkcji leków. Z awokado wytrącany jest również olej, który także ma zastosowanie w medycynie i branży kosmetycznej. Awokado jest stosowane w leczeniu:

 1. Wysokiego poziomu cholesterolu
 2. Łuszczycy
 3. zapaleniu stawów
 4. pożądania seksualnego
 5. Otyłości
 6. Biegunka.
 7. Leczenie ran.
 8. Promowanie wzrostu włosów.
 9. Skleroza.
 10. Stymulowanie miesiączki.
 11. Ból zęba.

Niestety badania nad wpływem awokado na wyżej wymienione dolegliwościami nie są najmocniejsze. Owoc awokado zawiera bardzo dużo błonnika, dlatego też ma zdolność na obniżanie cholesterolu.

Awokado – właściwości lecznicze

Tak jak napisaliśmy w poprzednim paragrafie dlaczego warto jeść awokado i jakie właściwości lecznicze posiada ten owoc. Zatem jak pisaliśmy wcześniej owoc awokado obniża cholesterol, ponieważ potrafi obniżać zły cholesterol lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i zwiększać lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL). Niestety badania prowadzone pod kątem łuszczycy niestety nie gwarantują nam 100% skuteczności w zmniejszeniu skutków łuszczycy. Wczesne badania pokazują, że awokado stosowane jako oleje z dodatkiem różnych witamin np takich jak B 12. Stosowanie 3 miesięczne pokazuje, że olejek jest tak samo skuteczny jak maść kalcypotriolową. Maść z awokado powoduje mniej podrażnij niż maść kalcypotriolowa. Badania pokazują, że jedzenie połowy awokado  przy obiedzie, potrafi zmniejszyć głód nawet do 5 godzin. Niestety nie ma żadnych badań czy pomaga w odchudzaniu, wiadomo jednak, że nie zaszkodzi go wprowadzić do naszej diety.

Skutki uboczne spożywania awokado

Awokado przyjmowany doustnie jest bezpieczne, jeżeli jest stosowane w ilościach spożywczych. Proszę pamiętać, że awokado zawiera dużą ilość tłuszczów i jest kaloryczne. Jeżeli owoc znajduje się w naszej diecie trzeba pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością spożywanych owoców. Niestety nie ma wiarygodnych badań na temat bezpieczeństwa awokado przyjmowanego jako lek. Awokado nałożone na skórę jest w większości przypadków bezpieczne, chociaż zdarzało się, że są osoby, które stosowały krem z olejem z awokado i zgłaszały ponowne swędzenie. Zaleca się ostrożności przy ciąży i karmienia piersią, ponieważ nie ma wystarczających i wiarygodnych informacji potwierdzających stosowanie. Osoby wrażliwe na lateks mogą mieć reakcję alergiczną na awokado.
Warfaryna jest stosowana w celu spowolnienia krzepnięcia krwi. Warafaryna wchodzi w interakcje z awokado. Zdarzały się zgłoszenia, że owoc awokado zmniejsza skuteczność warfaryny (kumadyny) . Jak wiadomo zmniejszenie krzepnięcia krwi może być bardzo niebezpieczne. Niestety na razie nie wiadomo dlaczego taka interakcja zachodzi, dlatego warto kontrolować krew, zwłaszcza  jeżeli spodziewamy zabiegu lub operacji.

Dawkowanie

Dawkowanie w badaniach wskazują, że dorosłe osoby w przypadku wysokiego cholesterolu dawka owocu jest w zależności od spożywania innych tłuszczów i kalorii w diecie. W niektórych przypadkach spożywano od 0,5 do 2 awokado dziennie zamiast innych tłuszczów.

Jak obrać awokado?

jeżeli już kupujemy awokado, najlepiej wybrać awokado z ciemną skórką, ponieważ w większości przypadków zielone awokado jest niestety twarde i nie smakuje najlepiej a w szczególności nie da się zrobić z niego pasty. Najlepiej dotknąć i upewnić się że nie jest za twarde. awokado nacinamy  tak jak widać na rysunku. Łapiemy obiema rękami obie połówki i obracamy każdą część w odwrotnych kierunkach, tak jakbyśmy słoik otwierali. Aby usunąć pestkę z awokado należy uderzyć ostrzem noża tak aby nóż utknął w pestce. obracamy nożem aby pestka sama wyszła i nie uszkodziła naszego awokado. następnym krokiem jest usuniecie skórki. Aby to zrobić najlepszym sposobem jest łyżka. Włożyć łyżkę tak jak na rysunku i przeciągnąć wzdłuż tak aby oddzielić skórkę od owocu. Ważne jest to że jeżeli owoc jest twardy będzie ciężko oddzielić owoc od skórki.

Wartości odżywcze

Owoc awokado jest bardzo pożywczei zawiera wiele składników odżywczych. Zawiera ponad 20 witamin i minerałów takich jak :

 • Witamina K: 26% dziennej wartości (DW)
 • Kwas foliowy: 20% DW
 • Witamina C: 17% DW
 • Potas: 14% DW
 • Witamina B5: 14% DW
 • Witamina B6: 13% DW
 • Witamina E: 10% DW

Zawiera również niewielkie ilości:

 • magnezu
 • manganu
 • miedzi
 • żelaza
 • cynku
 • fosforu
 • witamin A
 • Witaminy B1 (tiamina)
 • B2 (ryboflawina)
 • B3 (niacyna).

Ilość kalorii?

Nadchodzi z 160 kalorii, 2 gramów białka i 15 gramów zdrowych tłuszczów. Chociaż zawiera 9 gramów węglowodanów, 7 z nich to błonnik, więc są tylko 2 węglowodany netto, dzięki czemu jest to przyjazny dla roślin pokarm o niskiej zawartości węglowodanów. Awokado nie zawiera cholesterolu ani sodu i ma bardzo niską zawartość tłuszczów nasyconych.

Jak zasadzić awokado?

Na samym początku musimy usunąć pestkę z naszego awokado, które zakupiliśmy w sklepie. WAŻNĄ sprawą jest aby nie uszkodzić pestki. Jeżeli chcemy usunąć pestkę po to aby ją zasadzić w naszym domu to nie możemy usuwać jest za pomocą noża jak zostało to opisane wyżej. Noża używamy tylko wtedy jeżeli chcemy pozbyć się pestki. Pestkę nakłuwamy 3-4 wykałaczkami w kilku miejscach tak aby można było ją można było umieścić ją w szklance wody. Wszystko widoczne jest na rysunku który został załączony. Kolejnym krokiem jest umieszczenie pestki w szklance wody tak aby spód pestki był w wodzie gdzie reszta powinna wystawać poza poziom wody. Zobacz załączony rysunek. Po miesiącu zobaczymy jak nasza pestka pęka i wyrasta z niej sadzonka. Część umieszczona w wodzie wypuści korzenie i wtedy wiemy, że nasza sadzonka jest gotowa do przesadzenia do doniczki. Po przesadzeniu do doniczki upewniamy się że nasze awokado ma pokojową temperaturę i stoi w miejscu gdzie nasłonecznienie jest średnie. Czekajmy, podlewajmy i czekajmy na efekty naszej pracy.

9 Korzyści zdrowotne awokado

 1. Awokado zawiera więcej potasu niż banany. Niestety większość osób ma potasu w swoim organizmie za mało. Składnik pomaga utrzymać gradienty elektryczne w komórkach naszego organizmu. 100 gramów awokado zawiera 14% zalecanego dziennego spożycia potasu, gdzie banany tylko 10%. Badania pokazują, że duże spożycie potasu zmniejsza ciśnienie krwi w naszym organizmie, które jest głównym czynnikiem ryzyka: zawałów serca, udarów mózgu, niewydolności nerek.
 2. Kolejnym składnikiem odżywczym zawartym w awokado jest błonnik, którego zawartość jest wysoka. Jest to niestrawna materia roślinna, która może pomóc nam w zmniejszeniu masy naszego ciała, zmniejszyć skoki cukru we krwi i obniża ryzyko wielu chorób. Rozróżnia się dwa typy błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Rozpuszczalny błonnik jest znany z żywienia przyjaznych bakterii jelitowych, które są ważne dla optymalnej funkcji organizmu. 100 Gramów awokado zawiera 7 gram błonnika co stanowi 27% dziennej dawki. ókoło 25% błonnika z awokado jest rozpuszczalne, reszta nie.
 3. Spożywanie awokado pomaga w obniżeniu cholesterolu i trójglicerydów, które są najczęstszą przyczyną chorób serca i śmierci. Wiele badań potwierdza wpływa awokado na niektóre z tych czynników ryzyka. Jest możliwość zmniejszenia trójglicerydów we krwi nawet o 20%, poziom cholesterolu LDL  nawet o 22% i zwiększenie cholesterolu HDL ( dobrego cholesterolu ) o 11%. Niestety należy zaznaczyć, że wszystkie potwierdzone badania na ludziach były krótkoterminowe i zostały przeprowadzone tylko na grupie 37 osób i trwało do max 4 tygodni.
 4. Okazuje się, że ludzie jedzący awokado bywają zdrowsi niż osoby, które nie miały awokado w swojej diecie. Osoby spożywające awokado miały mniejsze tendencje do wystąpienia chorób serca lub cukrzycy. Osoby mające awokado w swojej diecie były szczuplejsze, miały niższe BMI i posiadały wyższy poziom „dobrego” cholesterolu.
 5. Zawartość tłuszczu z awokado pomaga wchłaniać składniki odżywcze z pokarmów roślinnych.  Składniki odżywcze są przeniesione z przewodu pokarmowego do organizmu i wykorzystane przez organizm. Niektóre składniki są rozpuszczalne w tłuszczach, co znaczy, że muszą być połączone z tłuszczem, aby mogły być wykorzystane przez organizm. Takimi przykładami są witaminy A, D, E, K. Awokado samo w sobie jest mało pożywne, ale jako dodatek potrafi zwiększyć wartość odżywczą.  Dlatego należy zwracać jakie tłuszcze zjadamy podczas posiłków.
 6. Awokado jest pełne silnych przeciwutleniaczy, które mogą pomóc w ochronie twoich oczu. Jedną z zasad jest wchłanianie przeciwutleniaczy, ale same zawierają dużo przeciwutleniaczy. Badania wykazały, że są związane ze zmniejszeniem ryzykiem zaćmy, które są powszechnie rozpowszechnione u osób starszych. Jak widać jedzenie awokado w dłuższej perspektywie wpływa bardzo dobrze na nasze zdrowie.
 7. Istnieją ograniczone dowody na pomoc awokado w leczeniu raka i zapobieganiu choroby. Kolejnym zastosowaniem jest możliwość zmniejszenie skutków ubocznych chemioterapii. Niektóre badania pokazują, że ekstrakt z awokado hamuje rozrost raka prostaty. Niestety badania nie zostały przeprowadzone na ludziach tylko na komórkach.
 8. Kolejnym plusem używania wyciągu z awokado jest  to, że może złagodzić objawy zapalenia stawów, zwłaszcza, że większość schorzeń towarzyszą nam do końca życia. Nie wiadomo czy awokado ma takie zdolności ale wyciągi z owocu awokado zostały przebadane.
 9. Awokado jest łatwe do dołączenia do naszej diety. Smakuje świetnie, i pasuje do wielu rodzajów dań. Najczęstszą opcją jest zrobienie pasty lub dodanie do sałatki. Nasze przepisy możemy zobaczyć na samym dole tego artykułu. Jednym z głównym i najbardziej znanym dodatkiem zrobionym z awokado jest guacamole. Jeżeli nasze awokado zostawimy, może zacząć brązowieć i aby spowolnić ten proces należy dodać sok z cytryny.

Rodzaje Awokado

W Polsce niestety możemy spotkać zazwyczaj dwa rodzaje awokado w naszych sklepach. Na świecie jest ich setki różnych odmian. Większość owoców awokado pochodzi z Gwatemali, Meksyku lub Indii Zachodnich. Owoce awokado dzielą się na dwie grupy A i B. Różnicami w tych dwóch typach są czas otwarcia i zachowaniach zapylania kwiatów. Awokado jest częściowo samozapylane w procesie zwanym dichogamią. Kwiaty typu A kwitną rano jako samice, a po południu pylą jako samce. Z kolei kwiaty typu B przyjmują pyłek po południu i zrzucają go rano.

Odmiany typu A.

 • Choquette – ma gładką, błyszczącą skórkę z wodnistym miąższem, który często przecieka podczas krojenia. Ta odmiana pochodzi z południowej Florydy.
 • Lula – osiąga szczyt w okresie letnim, ma mniej naturalnych olejów i zawiera więcej wody niż wiele innych odmian. Jest odporny na zimno, ale bardzo podatny na grzyby. Lula rośnie i waży około 450 gramów.
 • Hass – Najpopularniejszą odmianą jest Hass. Jest dostępny przez cały rok i ma maślany, orzechowy smak i kulisty kształt. W miarę dojrzewania jego skóra zmienia kolor z odważnej zieleni na ciemnofioletowa-czarną.
 • Reed – jest dostępny tylko w miesiącach letnich. Ma jaśniejszy, bardziej subtelny smak i jest mniej więcej wielkości softballu. Gdy Reed dojrzewa, jego skóra pozostaje ten sam zielony kolor, w przeciwieństwie do innych typów.
 • Pinkerton – ma podłużny kształt, szorstką skórkę, która jest łatwa do obierania, oraz małe pestki wewnątrz kremowego miąższu. Ten typ rośnie do 0,5–1,5 funta (225–680 gramów).
 • Gwen – jest podobna do awokado Hass w smaku i wyglądzie. Jest to większa odmiana z Gwatemali o grubej, ciemnozielonej skórce, którą łatwo usunąć.
 • Maluma – to ciemnofioletowe awokado, które zostało odkryte w latach 90. XX wieku w Afryce Południowej. Odmiana rośnie wolno, ale drzewa wydają dużo owoców.

Odmiany typu B

Ettinger – jest najczęściej uprawiany w Izraelu i ma jasnozieloną skórkę, duże nasiona i łagodny smak.
Sharwil – to australijskie awokado o szorstkiej, zielonej skórce i żółtym miąższu. Jest bardzo tłusty, ma odważny smak i jest podatny na mróz.
Zutano – ma jaśniejszą, żółto-zieloną skórkę i ma łagodny smak, w przeciwieństwie do wielu innych, bardziej maślanych odmian. Zwykle rośnie do około 225–450 gramów.
Brogden -Awokado to ciemnofioletowa hybryda odmian zachodnio-indyjskich i meksykańskich. Chociaż jest bardzo odporna na zimno, trudno ją obierać i dlatego nie jest popularną odmianą handlową.
Fuerte – ma wyraźny kształt gruszki i jest dostępny przez osiem miesięcy w roku. Jego nazwa oznacza po hiszpańsku „mocny” i ma oleistą konsystencję podobną do orzecha laskowego.
Kleopatra. Kleopatra to małe awokado karłowate, które jest stosunkowo nowe na rynku konsumenckim.
Bacon – ma jaśniejszy smak niż inne odmiany. Jego jasnobrązowa skórka łatwo się złuszcza.
Monroe – to duże awokado, które może ważyć ponad 910 gramów. Jest to bardziej jędrna odmiana i mniej wodnisty miąższ.

Jak wybrać dojrzałe awokado?

wiadomo, że dojrzałe awokado można jeść po obraniu i nie musimy czekać aż dojrzeje na oknie naszego domu. Wiadomo że potrwa trochę czasu zanim zielone awokado dojrzeje w naszym domowym zaciszu. Od razu powiem ale oczywiście jest to tylko moja ocena, że awokado z ciemną skórka jest smaczniejsze niż te z zielną, ale niestety jest droższa. Nie mówię tutaj o okresie dojrzałości , tylko o odmianie. Aby wybrać dojrzałe awokado należy tylko troszeczkę, delikatnie ścisnąć, jeżeli jest miękkie to znaczy że jest dojrzałe. Niedojrzałe awokado jest bardzo twarde.

Jedzenie pestki awokado

Niektórzy suszą pestki awokado i mielą je w blenderze. Następnie proszek z pestki awokado może być dodane do sałatek, jogurtów, Ale czy nadaje to smak naszym potrawom? nie bardzo ale za to ma w sobie zdrowe składniki odżywcze, dlatego warto się zastanowić następnym razem przed wyrzuceniem pestki. Jeżeli nie mamy ochoty mielić pestki, zawsze możemy wyhodować z niej własne awokado.

 

Jak jeść awokado?

Najlepszymi przyprawami, które mogą być użyte do przyprawienia awokado są:

 • sól
 • pieprz
 • papryka
 • Pieprz cayenne
 • ocet balsamiczny
 • sok z cytryny

Wiele osób podczas diety dodaje awokado do jajecznicy. Sam próbowałem i powiem, że na początku byłem nastawiony sceptycznie, ale jak już spróbowałem to mogę polecić każdemu, aby spróbował. Kolejnym sposobem spożycia awokado jest zrobienie guacamole- do zrobienia potrzebujemy awokado, papryczkę chili sok z cytryny i sól i pieprz do smaku. Wszystkie produkty miksujemy. chilli dodajemy wedle uznania, niektórzy lubią ostre przyprawy , niektórzy nie. Guacamole najlepiej smakuje z czipsami nachos.

Przedstawiamy jedną z najbardziej popularnych sałatek :

składniki:

 1. dojrzałe awokado
 2. Rukola
 3. 150 gram mozzarelli białe w kulce.
 4. 15 pomidorków koktajlowych.
 5. oliwa z oliwek
 6. ocet balsamiczny
 7. cebula krojona w małą kostkę
 8. kilka plasterków włoskiej suszonej szynki
 9. sól i pieprz

Awokado obrać i pokroić w kostkę. Rukolę po umyciu ułożyć w misce, dodać pokrojone pomidory, cebulkę, szynke pokrojoną lub „porwaną” . Wszystko wymieszać. Na koniec dodać olej, sól, pieprz, i ocet balsamiczny dla smaku. Jedna z najprostszych i najsmaczniejszych sałatek.

Kolejną sałatką jest sałatka z awokado i jajkiem

składniki:

 • 2-3 jajka
 • dojrzałe awokado
 • 2 Ogórki
 • sałata
 • świeża bazylia
 • oliwki najlepiej czarne
 • sok z cytryny
 • sól i pieprz do smaku

Jajka ugotowane obieramy i kroimy w kostkę, tak samo jak awokado, obrać , usunąć pestkę i pokroić w kostkę. oliwki pokroić w „kółeczka” i dorzucić do naszej mieszanki. sok z cytryny dodajemy na końcu tak samo jak sól i pieprz. Wszystko mieszamy i na końcu dodajemy łyżkę majonezu. Wszystko delikatnie mieszamy i podajemy. Na ozdobę polecam kilka listków bazylii.

Podajemy 3 sposoby na przygotowanie smacznej i bardzo szybkim w przygotowaniu pasty z awokado.

Pasta z awokado i jajkiem:

składniki:

 • Dojrzałe awokado
 • 2-3 Jajka ugotowane na twardo
 • 1 łyżka soku z cytryny
 • 1 łyżka majonezu
 • 2 łyżki oliwy z oliwek
 • sól i pieprz dla smaku

wszystkie składniki wrzucamy do miksera i miksujemy na gładką masę. Jeżeli nie mamy miksera możemy użyć do tego widelca. Może nie będzie tak samo dobrze zmiksowana jak przez mikser ale wciąż będzie tak samo smaczna.

Sałatka z awokado i tuńczykiem

składniki:

 • Dojrzałe awokado
 • Puszka tuńczyka z puszki
 • jedna mała cebula
 • 1 jajko ugotowane na twardo
 • Łyżka majonezu
 • 1 Łyżka soku z cytryny
 • Natka pietruszka lub bazylia
 • Sól i pieprz do smaku

Tak samo jak w poprzedniej sałatce wszystkie składniki wrzucamy do miksera . Tuńczyka należy odsączyć z wody. i dodać do naszej mieszanki w mikserze. Wymieszaj wszystkie składniki dobrze na jednolitą masę i dodaj sól i pieprz do smaku. Naprawdę smakuje świetnie.

Sałatka z awokado i twarogu

składniki:

 • 1 Awokado
 • 100-150 gram twarogu
 • 1 mała cebula lub szczypiorek
 • sól i pieprz

Mieszamy awokado z naszym twarogiem i cebulką pokrojoną w kostkę lub piórka. Zanim dodasz cebulkę upewnij się, że wymieszałeś awokado z twarogiem bardzo dobrze. Ja robię masę ale cebulka jest pokrojona, ale nie zmielona, ponieważ bardzo lubię cebulę, ale to wedle uznania.

Życzę smacznego