Jest naturalnym ziołem, które wspomoże nasz organizm przy odchudzaniu , zmniejszyć apetyt, przyśpieszyć metabolizm i pomóc nam spalić zbędne kalorie. Zapraszamy do zapoznania się naszego artykułu, aby dowiedzieć się więcej na temat korzyści płynących z używania pieprzu cayenne.

Działanie pieprzu cayenne

Badania stwierdzają zawartość kapsaicyne w pieprzu cayenne, który jest termogeniczną substancją chemiczną. Właśnie ta substancja może przyśpieszyć metabolizm i zmniejszyć nasz apetyt.

Właściwości lecznicze i odchudzające

Zwiększony metabolizm

Badania prowadzone na kobietach dowodzą ( wykonane w 2003) potwierdza, że kobiety po zjedzeniu papryczki chilli miały podniesione tempo netabolizmu do 30 minut po spożyciu. Tempo metabolizmu wpływa na szybko zamiany jedzenia i picia w energię, którą potrzebujemy do wykonywania różnych czynności w ciągu dnia. Jeżeli metabolizm jest przyśpieszony, organizm nasz jest bardziej skłonny do przekształcenia składników odżywczych w energię, zamiast gromadzić w naszym organizmie jako tłuszcz.

Kolejne badanie z roku 2010 wykazało potencjał dihydrokapsiatu w zwiększeniu tempa metabolizmu. Dihydrokapsiat to kapsinoid występujący w papryce chili.  Jest podobny do kapsaicyny. Osoby przyjmujące suplement z dodatkiem Dihydrokapsiatu przez ponad miesiąc podnieśli tempo metabolizmu o 50 kcal.

Spalanie większej ilości kalorii

Uważa się ze ostry smak papryki pomaga zwiększyć nie tylko metabolizm, ale także spalić większość ilość kalorii. Dzieje się to dlatego, ponieważ kiedy jemy ostrą paprykę , temperatura naszego ciała wzrasta i wtedy nasz organizm przechodzi w tryb odnowienia. Właśnie dlatego nasze ciało spala kalorie. Badania z 2011 roku pokazują, że osoby, które nie lubią ostrego jedzenia , zaczęły osiągać lepsze wyniki odchudzania poprzez rozpoczęcie przyjmowania kapsułek cayenne. Specjaliści uważają, że jest możliwość zbudowania tolerancji na działanie papryki.

 • Kolejne badania przeprowadzone w roku 2015 wykazało, że pieprz pomógł hamować wzrost wrzodów u szczurów
 • Inne badanie wykazało, że kapsaicyna ma właściwości przeciwzapalne i gastroprotekcyjne. ( badanie zostało przeprowadzone na 198 zdrowych uczestniach i 178 osobach z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Obie grupy doświadczyły korzyści z suplementów)
 • Kolejnym badaniem przeprowadzonym na szczurach udowadnia, że kapsaicyna może mieć pozytywnedziałanie naczyniowe. W rezultacie może być korzystny dla osób z cukrzycą lub osób otyłych. Może także pomóc zmniejszyć ryzyko udaru i wysokiego ciśnienia krwi.

Charakterystyka Pieprzu

Jedna łyżka stołowa (5 gramów) pieprzu cayenne zawiera następujące składniki:

Kalorie: 17
Tłuszcz: 1 gram
Węglowodany: 3 gramy
Błonnik: 1,4 grama
Białko: 0,6 grama
Witamina A: 44% RDI
Witamina E: 8% RDI
Witamina C: 7% RDI
Witamina B6: 6% RDI
Witamina K: 5% RDI
Mangan: 5% RDI
Potas: 3% RDI
Ryboflawina: 3% RDI
Kapsaicyna, składnik aktywny w papryce cayenne, nadaje im ich właściwości lecznicze.

Daje im także ich ostry smak. W rzeczywistości, jak gorąca jest papryka cayenne, zależy od zawartości kapsaicyny. Im więcej kapsaicyny zawiera, tym cieplejsze.

Kto może go jeść, kto powinien go unikać?

Niestety nie każdy może przyjmować suplementów z pieprzu cayenne. Jeżeli :

 • Przyjmujesz leki spowalniające krzepnięcie krwi
 • Osoby którzy mają zaplanowaną operację.
 • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
 • Nie podawać dzieciom pieprzu cayenne
 • Nie należy go stosować przez dłuższy czas.
 • Może powodować podrażnienia, jeżeli wejdzie w kontakt ze skórą.
 • Może powodować zgagę lub podrażnienie żołądka.

DLACZEGO ZACZNIJCIE SPOŻYWANIE PIEPRZU W MAŁYCH ILOŚCIACH.

Spożywanie samego cayenne nie spowoduje drastycznej utraty wagi. Najlepiej cayenne dodać do innych ziół podczas diety. Cayenne najlepiej zmieszać z zieloną herbatą, która także pomaga zmniejszyć uczucie głodu i zwiększyć uczucie sytości. Przedstawiamy listę ziół, które również mogą pomóc przy utracie wagi i poprawy stanu zdrowia.

 • żeń-szeń
 • Cynamon
 • Czarny pieprz
 • Mniszek lekarski
 • Musztarda
 • Kurkuma
 • Imbir
 • Kardamon
 • Kminek
 • Rozmaryn
 • Len
 • Herbata Ziołowa
 • Kolendra
 • Pokrzywa
 • Mięta pieprzowa
 • Ostropest Plamisty
 • Liść Lucerny
 • Eukaliptus
 • Pietruszka

7 Benefitów z jedzenia pieprzu cayenne

 1. Cayenne pomagać w zmniejszeniu głodu, pomagając ci jeść mnie i czuć sytość na dłużej. Wiele źródeł potwierdza zmniejszenie głodu poprzez kapsaicynę, zawartą w papryce. Badania pokazują, że osoby spożywające jadły mniej i rzadziej niż osoby, które nie wspomagały organizmu kapsułkami zawierającymi cayenne. Suplementy zawierające kapsaicyne zmniejszają łaknienie o 10%, napoje zawierające kapsaicynę zmniejszały łaknienie o 16%.
 2. Kolejnym pożytkiem z spożywania pieprzu cayenne jest obniżenie ciśnienia. Jak wiadomo wysokie ciśnienie jest zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego. Niestety ponad 40% ludności na świecie powyżej 25 roku życia ma problem z nadciśnieniem.   Badania przeprowadzone na zwierzętach potwierdzają, że długotrwałe  spożywanie dietetycznych przypraw zawierających kapsaicynę w rzeczywistości obniżają ciśnienie. Kolejnym badaniem przeprowadzonym na świniach udowadnia, że kapsaicyna pomogła rozluźnić naczynia krwionośne, co doprowadziło do obniżenia ciśnienia.
 3. Trawienie – Pomaga w trawieniu oraz posiada wiele korzyści dla naszego żołądka. Pieprz cayenne potrafi zwiększyć obronę przed infekcjami, zwiększyć produkcję płynów trawiennych i dostarczyć enzymy wspomagające trawienie. Podczas gdy niektórzy uważają, że jedzenie ostrego jedzenia może powodować wrzody w rzeczywistości kapsaicyna  faktycznie może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpieniu wrzodów żołądka.
 4. Kapsaicyna ma również silne działanie przeciwbólowe użyte jako krem na skórę. W rzeczywistości kapsaicyna pomaga zmniejszyć  ilość substancji P, neuropeptydu wytworzonego przez nasze ciało, które wędruje do mózgu w celu zasygnalizowania bólu. Jeżeli ilość substancji P jest pomniejszona, uczucie bólu zmniejsza się. Kapsaicyna jest dostępna jako krem. Używany jest na bóle stawów i mięśni, bóle dolnej części pleców, ból pooperacyjny, ból spowodowany stanami nerwowymi, takimi jak półpasiec. NIE należy używać kremu na otwartą ranę lub złamaną skórę.
 5. Łuszczyca jest chorobą autoimmunologicznej, która atakuje własne ciało. Na skórze pojawiają się czerwone plamy, swędzącej i łuszczącej się skóry. Niestety lekarstwo na łuszczyce nie istnieje. Jedyne co możemy zrobić to złagodzić objawy i swędzenie łuszczycy.  Używanie kremów zawierających kapsaicynę pomaga złagodzić swędzenie i wygląd obszarów dotkniętych łuszczycą. Badanie, które zostało przeprowadzone ( niestety tylko jedno ) potwierdza  zmniejszyli łuszczenie się, zaczerwienienie i plamienie niż pacjenci, którzy otrzymywali krem ​​placebo.
 6.  Kapsaicyna pomaga zmniejszyć ryzyko raka. Rak jest chorobą, którą jest niekontrolowanym wzrostem komórek. Może to zrobić, atakując wiele różnych ścieżek w procesie wzrostu komórek rakowych, a także pomaga spowalniając wzrost komórek rakowych, czasami także uśmiercać komórki rakowe.  Niestety badania zostały przeprowadzone laboratoryjnie i na zwierzętach, wiec dlatego trzeba mieć to na uwadze.
 7. Bardzo łatwo dodać go do naszej diety. Występuje jako żywność, przyprawy, kremy i suplementy. największy wybór można znaleźć na amazon. Cayenne może być dodany do sałatek, jako przyprawa albo delikat do różnych przypraw. Jeżeli nigdy nie jadłeś pieprzu cayenne, prosimy aby najpierw sprawdzić moc papryki.