Cebula jest jednym z najbardziej znanych roślin na całym świecie, należy do roślin kwiatowych z rodzaju ALLIUM, która obejmuje także czosnek, szalotki, por i szczypiorek. Nikt nie wyobraża sobie zupy bez jej dodatku. Nie każdy wie ale cebula służy także do wytwarzania leków, ma bardzo dużo właściwości leczniczych o których nie każdy wie. Cebula jest stosowana przez niektórych do gojenia blizn, zapobiega rakowi czy chorobom serca. Niestety nie ma naukowych dowodów na zastosowanie cebuli przy wyżej wymienionych schorzeniach. Cebula zawiera substancje chemiczne, które pomagają zmniejszać obrzęki i stany zapalne, zmniejsza ucisk płuc u osób z astmą. Obniża poziom cholesterolu i poziom cukru we krwi. Wszystkie warzywa zawierają witaminy lub substancje ważne dla naszego zdrowia, ale tylko niektóre oferują wyjątkowe korzyści dla naszego ciała.

9 Korzyści zdrowotnych cebuli

Właściwości lecznicze cebuli były znane już od czasu starożytnych, które były stosowane w dolegliwościach takich jak bóle głowy, choroby serca, odleżyny ust. Poniżej przedstawiamy 9 korzyści wynikających z zażywania cebuli:

 1. Nafaszerowane w składniki odżywcze – Cebula ma bardzo dużo składników odżywczych, co oznacza, że posiada mało kalorii, ale za to ma dużo witamin i minerałów. Jedna cebula średniego rozmiaru ma tylko 44 kalorie i bardzo dużą dawkę minerałów, witamin i błonnika. Cebula jest bogata w witaminę C, składniki odżywcze, które regulują zdrowie immunologiczne, produkcje kalogenu, naprawę tkanek i wchłanianie żelaza. Jak wiadomo, że witamina C działa jak bardzo silny przeciw utleniacz, chroniąc komórki przed uszkodzenie. Cebula jest bogata w witaminy z grupy B, w tym folian ( B9 ) i pirydoksynę( b6 ), które odgrywają bardzo ważną rolę w procesie metabolizmu czy wytwarzaniu czerwonych krwinek. Jest także źródłem potasu. Badania pokazują, że niestety dzienna ilość potasu spożywana jest za niska. Nie każdy wie dlaczego tak bardzo musimy zadbać, aby naszemu organizmowi dostarczyć potrzebnych witamin i minerałów. Potas jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie komórek, równowagę płynów, przekazywanie nerwów, czynność nerek czy skurcze mięśni.
 2. Sprzyja zdrowiu serca – Cebula zawiera przeciwutleniacze i związki, które zwalczają stany zapalne, obniżają poziom trójglicerydów i obniżają poziom cholesterolu. Wszystkie te korzyści mogą obniżyć ryzyko chorób serca. Bardzo silne właściwości przeciwzapalne pomagają obniżyć również wysokie ciśnienie krwi i chronić przez zakrzepami krwi. Kwercetyna jest flawonoidowym przeciwutleniaczem, który jest bardzo skoncentrowany w cebuli. Badanie z udziałem 70 osób z nadwagą i wysokim ciśnieniem krwi, dało dowody na to że spożywanie 162 mg wyciągu z cebuli, która jest bogata w kwercetynę potrafi obniżyć skurcze ciśnienia krwi. Kolejne badanie wykazało, że spożywanie cebuli powoduje obniżenie ciśnienia.
 3. Duża ilość przeciwutleniaczy – Przeciwutleniacze to związki, które chronią nasze komórki przed uszkodzeniem, które mogą prowadzić do bardzo poważnych chorób nawet takich jak rak. Cebula zawiera aż 25 różnych odmian flawonoidowych. Badanie wykonane na 43 880 grupie mężczyzn, że przyjmowanie antocyjanów ( substancja zawarta w czerwonej cebuli ) zmniejszało ryzyko zawałów serca. Kolejne badanie przeprowadzone na 93 600 kobietach, wykazało że spożywanie pokarmów bogatych w antocyjany zmniejszało wystąpienie zawału serca o 32%. Stwierdzono także, że antocyjany chronią nasz organizm przez rakiem i cukrzycą.
 4. Leczenie raka – Jedzenie warzy z rodziny ALLIUM, zwłaszcza cebula i czosnek zmniejsz ryzyko wystąpienia nowotworów takich jak nowotwór żołądka i jelita grubego. zestaw 26 badań wykazało, że osoby, które spożywały najwięcej warzyw allium były mnie podatne na zdiagnozowanie raka żołądka niż osoby, które spożywały mniejszą ilość warzyw. Właściwości przeciwnowotworowe zostały powiązane ze związkami siarki i przeciwutleniaczami flawonoidowymi występującymi w warzywach allium. Cebula zawiera związki ( fistynę i kwercetynę ), który zmniejsza rozwój guza i spowalnia rozprzestrzenianie się raka jajnika i raka płuc. Oczywiście badanie nie zostało przeprowadzone na ludziach, ale tylko na probówkach.
 5. Kontrola poziomu cukru we krwi – Nie każdy wie, ale spożywanie cebuli może kontrolować poziom cukru w naszym organizmie, który jest istotny dla ludzi z cukrzycą i stanem przedcukrzycowym. Badanie wykonane na 42 osobach z cukrzycą drugiego typu udowodniło, że spożywanie około 100 gram cebuli ( świeżej cebuli) obniżyło poziom cukru o około 40 mg po 4 godzinach od spożycia. Wiele badań wykonanych na zwierzętach udowodniło, że poziom cukru może być kontrolowany przez spożywanie cebuli. Szczury z cukrzycą były karmione pokarmem, który zawierał ekstrakt z cebuli przez prawie 30 dni doświadczyły obniżenie poziomu cukru i doświadczyły także zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Związki występujące w cebuli takie jak kwercetyna i związki siarki pomagają walczyć z wysokim poziomem cukru w naszym organizmie. Dowody wykazują, że kwercetyna wchodzi w interakcje z komórkami trzustki, jelita cienkiego, mięśni szkieletowych, tkanki tłuszczowej i wątroby.
 6. Wzmocnienie kości – Jak wiadomo, że nabiał jest głównym budulcem naszych kości, to inne warzywa i rośliny mogą je wspierać. Jednym z takich roślin jest cebula. Badanie przeprowadzone na grupie kobiet wykazało, że spożywanie około 100 ml soku z cebuli poprawia gęstość mineralną i aktywność przeciwutleniaczy. Trzeba zaznaczyć, że ta grupa kobiet była w średnim wieku i po menopauzie. Kolejne badanie na kobietach w wieku około menopauzalnym i menopauzalnym, wykazało, że gęstość kości było większe u tych, które spożywały cebulę raz dziennie. Ponadto kobiety w podeszłym wieku, które spożywały cebulę miały mniejsze szanse o 20% złamania kości.
 7. Właściwości przeciwbakteryjne – Cebula ma właściwości przeciwbakteryjne, dlatego potencjalnie może zwalczać bakterie takie jak : Escherichia coli (E. coli), Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus (S. aureus) i Bacillus cereus. Jedno z badań wykazuje, że cebula hamuje wzrost bakterii vibrio cholerae, która jest jest problemem zdrowia publicznego krajach rozwijających się. Badanie w probówkach pokazało, że kwercetyna zawarta w cebuli skutecznie hamuje wzrost Helicobacter pylori (H. pylori). Właśnie ta bakteria jest związana z wrzodami i niektórymi nowotworami, jednym z nich jest nowotwór przewodu pokarmowego. Kolejnym badanie w probówkach wykazały, że kwercetyna jest w stanie uszkodzić ściany komórkowe i błony E. coli.
 8. Wspomóc trawienie – Cebula jak wiadomo jest bogata w błonnik i probiotyki, które są niezbędne dla naszego organizmu, a przede wszystkim dla zdrowia naszych jelit. Probiotyki to rodzaje błonnika rozkładane przez korzystne bakterie jelitowe. Nasze bakterie jelitowe żywią się probiotykami i wytwarzają kwasy tłuszczowe. Badanie wykazały, że kwasy tłuszczowe wzmacniają zdrowie naszych jelit, zwiększają odporność, zmniejszają stany zapalne i poprawiają trawienie. Dieta bogata w probiotyki, może poprawić wchłanianie minerałów ważnych dla naszego organizmu, takich jak na przykład wapń.
 9. Łatwy do dodania do diety – Cebula jest używana na całym świecie. Nadaje smak pikantnym przyprawom, można ją jeść na surowo, gotowaną, smażoną lub pieczoną. Warto wspomnieć, że poprzez spożycie cebuli, zwiększamy spożycie błonnika, witamin i minerałów.

Wartości odżywcze

Jak już pisaliśmy, że cebula ma bardzo mało kalorii bo zaledwie 40 kcal w 100 gramowej główce. 89% cebuli stanowi woda, 9% węglowodany i 1.7% błonnika z niewielkim dodatkiem białka i tłuszczu.

Głównymi składnikami odżywczymi w 100 gramowej surowej cebuli są

 • Kalorie: 40
 • Woda: 89%
 • Białko: 1,1 grama
 • Węglowodany: 9,3 gramów
 • Cukier: 4,2 grama
 • Błonnik: 1,7 grama
 • Tłuszcz: 0,1 grama
 • Węglowodany
 • Węglowodany stanowią około 9–10% zarówno surowej, jak i gotowanej cebuli. Składają się głównie z cukrów prostych takich jak glukoza, fruktoza i sacharoza.

Rodzaje cebul

 • Cebula żółta – najbardziej rozpowszechniona odmiana cebuli, stosowana na całym świecie. Możemy ją kupić o każdej porze roku w każdym sklepie.
 • Cebula czerwona – Barwa charakteryzuje się fioletowym kolorem, w smaku niewiele rożni się smakiem od naszej polskiej żółtej cebuli. Bardzo popularna w kuchni śródziemnomorskiej.
 • Cebula cukrowa – Sama nazwa mówi za siebie , jest cebula odstająca od innych i jak się można domyśleć ma słodki smak. Miąższ ma białą barwę. Zazwyczaj jest spożywana na surowo jako dodatek do dań zimnych.
 • Dymka – Jest to mała cebulka, młoda wiekiem, która jest zazwyczaj sprzedawane w pęczkach. Nadaje się do jedzenia na zimno, jak też do pieczenia lub gotowania. W sklepie można ją kupić zamarynowaną. W tej formie jest bardzo popularna w Wielkiej Brytanii. Można ją dostać w każdym sklepie. Zaleca się UNIKANIA smażenia dymki, ponieważ powoduje to, że miąższ stanie się gorzki.
 • Czosnkowa – Ostrzejsza niż inne cebule, wyróżnia się czosnkowym aromatem. Trzeba zaznaczyć, że jest mocniejsza od dymki lub cukrowej, ale słabsza od cebuli zwykłej, żółtej.
 • Szalotka – Jest postrzegana jako cebulo – czosnek. Jest bardzo rozpowszechniony jako dodatek do sosów na czerwonym winie, risotto. Cebula po obraniu ma lekko różową barwę. Tak samo jak dymka powinna uniknąć patelni z tego samego powodu- może zgorzknieć.

Cebula dymka – uprawa

Cebula dymka jest dostępna w każdym sklepie ogrodniczym i nie tylko. Od zaczęcia się wiosny możemy ją sadzić. Niestety młode sadzonki naszej cebuli bardzo często poddają się w walce z chwastami albo chorobami. Uprawa dymki potrzebuje w dobrze nasłonecznionym miejscu w glebie dobrze przepuszczalnej i bardzo żyznej. Musimy być pewni, że odczyn pH powinien być obojętny lub lekko kwaśny. Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że najlepsze pH dla cebuli dymki powinien wynosić 6.0 – 7.0. Jeżeli pH naszej gleby wynosi poniżej 6.0, wtedy należy glebę zwapnować. Nie zaszkodzi trochę kompostu albo obornika ( należy pamiętać aby zastosować jesienią roku poprzedniego ). Mówi się, że dymka powinna rosnąć na grządkach na której wcześniej były sadzone ogórki lub szparagowa. Unikać grządek, na których były zasadzane burakach, ziemniakach, marchwi i selerze. Jak już wspomnieliśmy sadzenie zaczyna się na początku wiosny i sadzonki powinny być w rozstawie co 30 cm między rzędami i sadzonka jedna od drugiej co 8 centymetrów.

Cebula Dymka – Nawożenie

Cebula ta ma duże wymagania jeżeli chodzi o nawożenie i bardzo łatwo przesadzić z nawożeniem azotem. Obornik należy zastosować jesienią poprzedniego roku, a należy tak zrobić ponieważ nasza gleba pod cebulę zostanie wzbogacona przez składniki odżywcze. Kiedy nasza roślina osiągnie fazę pięciu liści możemy zastosować wieloskładnikowy nawóz mineralny o niskiej zawartości azotu. Upewnijmy się, że w nawozie znajduje się fosfor, który pobudzi naszą roślinę do wzrostu, zaś brak fosforu niestety opóźni dojrzewanie cebuli dymki. Podobną rolę odgrywa potas.

Prażona Cebula

Aby zrobić prażoną cebule domowym sposobem będziemy potrzebować:

 • 4 duże cebule
 • Kilka łyżek mąki pszennej
 • olej do smażenia
 • papierowe ręczniki

Cebule możemy pokroić w małe kwadraciki takie około 0,5 centymetra lub w piórka ( ale trzeba je pokroić troszkę grubsze ), obtoczyć w mące i wrzucić na gorący olej. Pamiętaj, aby nie wrzucać cebulę z mąką , tylko należy cebulką potrząsać aby odrzucić nadmiar mąki. Cebulkę położyć na papierowe ręczniki, aby odsączyć nadmiar oleju. Najlepiej przechowywać w suchym i ciepłym miejscu cebulkę prażoną. życzę smacznego nasza cebulka prażona jest gotowa do spożycia. Można ją dodać do wszystkiego. polecam do hod doga z prażoną cebulką papryczkami jelapenos, sosami i sałatą. Zawsze możemy kupić prażoną cebulę w sklepie. Coraz więcej sklepów oferuje ten przysmak. Należy pamiętać, że prażona cebula nie będzie tak zdrowa i posiadać tylko 40 kcal.

Karmelizowana cebula

Cebula jest naturalnie słodka. Aby zrobić karmel należy gotować cukier, dlatego tez aby zrobić karmelizowaną cebulę należy przez dłuższy czas gotować cebulę( bardziej smażyć na patelni) do momentu aż nasza cebula się karmelizuję nadając intensywny i cudowny aromat. Taka cebula najlepiej pasuje do steka, zupy cebulowej, do tart, pizzy lub nawet na kanapkę jako dodatek. Z własnego doświadczenia polecam tak smacznie przygotowaną cebule z kozim serem.

Jak zrobić karmelizowaną cebulę?

Ilość karmelizowanej cebuli zależy jak wiadomo od ilości cebul. Tutaj podaje przykład wykonany z 5 dużych surowych cebul, z których uzyskaliśmy 2 szklanki karmelizowanej cebuli.

Składniki:

 • 5 średnich cebul ( żółta, biała lub czerwona )
 • Oliwa z oliwek
 • masło ( opcjonalnie )
 • Sól
 • Cukier ( opcjonalnie )
 • Ocet balsamiczny

Cebulę należy pokroić w „piórka”( obierz cebulę, przekrój cebulę na pół. połóż na desce i pokrój ją wzdłuż ). Podgrzej oliwę z oliwek i masło. Następnie dodaj cebule ( upewnij się aby cebula nie była posiekana i nasze piórka nie są za cienkie, bo wtedy mogą się szybko przypalić ). Rozłóż cebulę równomiernie na patelni i smaż na wolnym ogniu i pamiętaj aby nie przykrywać. Nie chcemy zrobić duszonej cebuli, tylko karmelizowaną. Nie zapomnijmy przemieszać od czasu do czasu. Następnie należy dodać sól i można dodać troszeczkę cukru aby wspomóc proces karmelizowania się cebuli ( czasami musimy dodać cukru ponieważ cebula nie jest słodka w ogóle) Ja dodaje około łyżki na 5 cebul , ale Wy możecie dodać w zależności od swoich upodobań. Jeżeli widzimy, że nasza cebula za bardzo wysycha podczas karmelizacji należy dodać trochę wody. Zrobienie naszej cebuli zajmie około godziny. Pozwól cebuli przylgnąć do patelni wtedy nabierze brązowego koloru , ale nie spalić się. Bardzo ważną czynnością jest mieszanie. Tylko trzeba pamiętać, że częste mieszanie nie doprowadzi do zarumienienia się naszej cebuli. Jeżeli zobaczymy że cebula się pali można dodać więcej oleju, a po 20-25 minutach zmniejszyć płomień. Pod koniec naszego karmelizowania możemy dodać odrobinę octu balsamicznego lub wina co nada naszej cebuli ciekawy smak. Polecam spróbować dwie opcje z dodatkiem i bez niego i ocenić, która bardziej przypadnie wam do gustu. Możemy karmelizowaną cebulę przechowywać kilka dni w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku. Życzę smacznego.