Czarnuszka zwana jako czarny kminek, Nigella sativa, kalonji, który należy do jaskierowych roślin kwiatowych. Wysokość kwiatu czarnuszki osiąga do 30 centymetrów i wtwarza kwiaty z nasionami, która jest używana jako przyprawa na całym świecie. Nie tylko zastosowanie kulinarne ale także posiada wiele właściwości leczniczych. Zastosowanie czarnuszki ma długą historię i jest stosowany jako lek na wszystko od zapalenia oskrzeli aż po biegunkę.

Przedstawiamy 9 najbardziej imponujących popartych naukowo i potwierdzonych badaniami korzyści stosowania Czarnuszki.

 1. Przeciwutleniacze – Przypominamy, że przeciwutleniacze to substancje, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki i zapobiegają uszkodzeniu komórek. Wiele badań potwierdza, że przeciwutleniacze mają silny wpływ na zdrowie i choroby atakujące nasz organizm. Niektóre badania wskazują pozytywny wpływ przeciwutleniaczy przed ochroną naszego organizmu przed kilkoma typami chorób przewlekłych takimi jak cukrzyca, chorobą serca, otyłością. Związki wchodzące w skład czarnuszki, takich jak tymochinon, karwakrol, t-anetol i 4-terpineol jest odpowiedzialne za właściwości przeciw utleniające. Kolejne badania przeprowadzone wykazało, że olejek eteryczny czarnuszki działał jako przeciwutleniacz. Niestety potrzeba więcej badań, aby sprawdzić w jaki sposób przeciwutleniacze wchodzące w skład czarnuszki mają wpływ na nasze zdrowie.
 2. Obniżenie cholesterolu – Cholesterol substancja podobna do tłuszczu występujące w całym ciele. Duże ilości mogą gromadzić się we krwi i zwiększać ryzyko chorób serca. Badania wykazują, że czarnuszka jest bardzo skuteczna w obniżaniu poziomu cholesterolu. Wiele badań stwierdziło, że suplementy czarnuszki wiązała się ze spadkiem poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Ciekawostką jest to, że stwierdzono, że olejek czarnuszki miał większy efekt niż proszek z nasion, jednak proszek z zwiększał poziom tego „dobrego” cholesterolu HDL. Badanie przeprowadzone na grupie osób (57) chorych na cukrzycę, stwierdziło, że poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, przy czym zwiększając HDL ( dobry cholesterol ). Badanie trwało rok.Kolejne badanie z udziałem 94 osób chorych na cukrzycę miało podobne wyniki przy przyjmowaniu 2 gramów czarnuszki przez 12 tygodni.
 3. Zwalczanie raka – Czarnuszka ma właściwości w leczeniu raka przez zawartość przeciwutleniaczy, które mają właściwości neutralizujące wolne rodniki, które są główną przyczyną powstawania raka.  Badania na probówkach wykazują bardzo dobre wyniki dotyczące leczenia nowotworowego. Jedno z badań wykazało że tymochinon ( olejek z czarnuszki) powodował śmierć komórek rakowych w komórkach raka krwi. Kolejne badanie wykazało, że czarnuszka pomogła w zwalczaniu raka piersi. Badania potwierdzają skuteczność w zwalczaniu różnych rodzajów raka takich jak : trzustki, płuc, szyjki macicy, prostaty, skóry czy okrężnicy. Niestety wszystkie badania zostały przeprowadzone na  probówkach, dlatego nie ma dowodów działania czarnuszki i pochodnych czarnuszki na organizm ludzki.
 4. Zabija bakterie – Bakterie jak wiadomo powodują infekcje, które mogą mieć opłakane skutki. Badania przeprowadzone na probówkach pokazują, że czarnuszka może mieć właściwości przeciwbakteryjne i pomaga zwalczać niektóre szczepy bakterii. Kolejne badanie pokazuje skuteczność zastosowania czarnuszki u niemowląt z gronkowcem, które wykazało, że czarnuszka była tak samo skuteczna jak antybiotyk. Kolejnym wyizolowano oporny na metycylinę (MRSA), szczep bakterii trudny do leczenia i oporny na antybiotyki, z ran chorych na cukrzycę. Czarnuszka zabiła bakterie w ponad połowie próbek. Niektóre badania probówek wykazało, że czarnuszka może pomóc w hamowaniu MRSA, a także wiele innych bakterii. Badania na ludziach są ograniczone, dlatego nie można potwierdzić takich samych skutków zażywania czarnuszki na organizm ludzi jak probówkach.
 5. Łagodzenie stanów zapalnych – Stany zapalne są odpowiedzią naszego organizmu na atak przed infekcjami i innymi obrażeniami. Niektórzy uważają przewlekłe zapalenie przyczyną powstawania chorób takich jak rak, cukrzyca czy choroby serca. Niektóre badania przeprowadzone na organizmie ludzkim wykazały, że może mieć bardzo silne działanie przeciwzapalne. Badanie przeprowadzone na 42 osobach, które przyjmowały 1000 mg olejku z czarnuszki dziennie przez kolejne 8 tygodni, wykazało że markery stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego zmniejszyły się znacznie. Kolejne badanie przeprowadzenie na szczurach wykazało, że czarnuszka skutecznie chroniła przed stanami zapalnymi i tłumiła je.Kolejne badanie na probówkach tym razem wykazało, że tymochinon zmniejszył stan zapalny w komórkach rakowych trzustki. Niestety potrzebna jest większa ilość badań, która powinna być przeprowadzona na ludziach.
 6. Pomaga w ochronie wątroby – Jak wszystkim wiadomo, że bez wątroby nie da się żyć. Oczyszcza nasz organizm z toksyn, metabolizuje leki, przetwarza składniki odżywcze, produkuje białko i chemikalia, które są bardzo ważne dla naszego organizmu. Badania wykazują, że czarnuszka potrafi ochronić naszą wątrobę przed uszkodzeniem. Kolejne badanie na szczurach wykazało, że wstrzyknięta toksyczna substancja chemiczna wraz z czarnuszką. Wątroba i neki zostały ochronione przed uszkodzeniem, a także toksyczność substancji wstrzykniętej została zmniejszona. Z niecierpliwością czekamy na dalsze badania, które wykażą 100% ochronę wątroby.
 7. Regulacja poziomu cukru we krwi – Wysoki poziom cukru może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Może powodować wiele negatywnych objawów. Wysoki poziom cukru w naszym organizmie pozostawiony bez kontroli może powodować bardzo poważne konsekwencje takie jak uszkodzenie nerwów, zmiany widzenia i powolne gojenie ran. Są dowody, że czarnuszka potrafi utrzymać stały poziom cukru we krwi, a tym samym uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia skutkom ubocznym. Badanie na grupie 94 osób, które przyjmowały codziennie czarnusze prze kolejne 3 miesiące obniżyło poziom cukru we krwi na czczo, średni poziom cukru we krwi i insulino oporność.
 8. Zapobieganie wrzodom wątroby – Wrzody powstają gdy kwas żołądka  zjada warstwę ochronną śluzu wyściełającego żołądek. Niektóre badania dowodzą, że czarnuszka pomaga zachować błonę żołądka i zapobiec powstawaniu wrzodów. Badanie przeprowadzone na 20 szczurach wykazało, że leczenie wrzodów czarnuszką spowodowało gojenie się wrzodów u 83% szczurów, ale także wykazało taką samą skuteczność jak lek stosowany przy tego typu dolegliwościach. Kolejne badanie potwierdziło, że zażywanie zapobiegały rozwojowi wrzodów a także chroniły przed działaniem alkoholu. Niestety trzeba wiedzieć, że badania są ograniczone jak narazie do badań na zwierzętach. Nie możemy mieć pewności czy właściwości przy leczeniu szczurów mają takie same przy leczeniu naszego organizmu.
 9. Bardzo łatwy do dodanie do naszej diety –Niektórzy porównują go z mieszanką oregano i cebuli taki gorzki smak. Zazwyczaj jest lekko stosowane, a potem można ją nabyć zmieloną lub też w całości. Część ludzi je nasiona na surowo , a nawet dodają je do miodu lub do wody.  Wiele sklepów posiadający duży asortyment napojów , posiada napój z dodatkiem czarnuszki. Zazwyczaj jest dodawany do koktajli lub jogurtów. Czarnuszka ma wiele zastosowań. Jednym z nich jest stosowanie go jako środka do przyśpieszania wzrostu włosów, zmniejszanie stanów zapalnych i leczenie stanów skóry. Suplementy sa dostępne w postaci kapsułek.

Czarnuszka – nie dla wszystkich

Chociaż wiążę się z wieloma korzyściami, może mieć też ciemną stronę zwłaszcza przyjmowana jako suplement lub olejek. Zdarzały się zgłoszenia zapalenia skóry podczas stosowania czarnuszki na skórę, dlatego warto przed użyciem na skórę warto zrobić sobie test płatkowy i użyć niewielką ilość przy pierwszym użyciu, aby uniknąć niepożądanych skutków.

Niektóre badania na probówkach wykazały, że może mieć negatywny wpływ na krzepniecie krwi. Warto przez zażyciem suplementów skontaktować się z lekarzem, aby upewnić się że zażywamy suplementy bezpiecznie. Kolejne badanie wykonane na zwierzętach potwierdza, że zażywanie czarnuszki podczas ciąży jest bezpieczne, choć zdarzały się przypadki przy których olej mógł spowodować spowolnienie skurczów macicy. Trzeba zaznaczyć, że czarnuszka była stosowana w dużych ilościach.

Kiedy warto pić olej z czarnuszki?

Olej pozyskiwany z czarnych nasion jest używany od ponad 200 lat, ze względu na wiele korzyści. Badania potwierdzają, że olejek może mieć zastosowanie w leczeniu astmy, odchudzaniu, a także może przynieść korzyści włosom i skórze. Aby dowiedzieć się więcej na temat korzyści zdrowotnych stosowania oleju z nasion zapraszamy do przeglądu naszego artykułu.

 • Bogate w przeciwutleniacze – olej z nasion jest bardzo bogaty w przeciwutleniacze( są to związki roślinne, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem, które mogą prowadzić do różnego rodzaju nowotworów). Przeciwutleniacze są naszemu organizmowi bardzo potrzebne przy zmniejszeniu stanów zapalnych naszego ciała a także ochrona przed chorobami serca, alzheimera czy rak. Badania sugerują, że może chronić zdrowie mózgu i pomóc w leczeniu kilku rodzajów raka.
 • Leczenie astmy – Astma jest stanem w którym nasze błony śluzowe dróg oddechowych puchną, a przy tym nasze mięśnie wokół nich się kurczą co sprawia problemy przy oddychaniu. Badania wykazują, że stosowanie olejku pomaga w leczeniu astmy poprzez zmniejszenie stanu zapalnego oraz rozluźnienie mięśni w drogach oddechowych. Badanie przeprowadzone na 80 osobach z astmą wykazało, że spożywanie kapsułek oleju z nasion czarnych ( 500 mg ) dwa razy dziennie przez 4 tygodnie poprawiło kontrolę astmy. Jak widać działanie czarnuszki są obiecujące, ale niestety potrzebne są przyszłe badania na temat bezpieczeństwa i skuteczności suplementów oleju z nasion.
 • Wspomaganie odchudzania – Badania pokazują, że olej z czarnych nasion może zmniejszyć masę ciała u ludzi z otyłością lub z cukrzycą typu 2. W jednym 8-tygodniowym badaniu 90 kobiet w wieku 25–50 z otyłością otrzymywało niskokaloryczną dietę i albo placebo, albo 1 gram oleju z nasion czarnego na posiłek, w sumie 3 gramy dziennie. Osoby przyjmujące olej znacznie straciły większą wagę i obwód w talii niż ludzie zażywający placebo. Niestety niewiele badań zostało przeprowadzonych, aby potwierdzić wpływ olejku na utratę wagi.
 • Obniża ciśnienie krwi i cholesterolu – Badania potwierdzają skuteczność obniżenia ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu w naszym organizmie. Niestety te dwa czynniki są ważnymi czynnikami ryzyka przy chorobach serca. Dwa badania, jedno na 90 kobiet z otyłością, a drugie na 72 dorosłych z cukrzycą typu 2, wykazały, że przyjmowanie 2–3 gramów kapsułek oleju z nasion czarnego dziennie przez 8–12 tygodni znacznie obniżyło poziom LDL (zły) i całkowity poziom cholesterolu. W innym badaniu z udziałem 90 osób z wysokim poziomem cholesterolu zaobserwowano, że spożywanie 2 łyżeczek (10 gramów) oleju z nasion czarnego po jedzeniu śniadania przez 6 tygodni znacznie obniżyło poziom cholesterolu LDL (złego). W kolejnym badaniu z udziałem 70 zdrowych osób dorosłych stwierdzono, że 1/2 łyżeczki (2,5 ml) oleju z nasion czarnego dwa razy dziennie przez 8 tygodni znacznie obniżyło poziomy ciśnienia krwi w porównaniu z placebo.
 • Chroni mózg – Zapalenie nerwu to zapalenie tkanki mózgowej. Podobno jest to główny sprawca przyczyniający się do rozwoju chorób takich jak Alzheimer czy Parkinson. Badanie z użyciem probówek i zwierzętach wykazał, że tymochinon zawarty w nasionach może zmniejszyć zapalenie nerwów, dlatego może nas ochronić przed wyżej wymienionymi chorobami. Niestety niewiele jest badań przeprowadzonych na ludziach pod tym kątem. Jedno badanie potwierdza, że osoby starsze zażywające po 500 mg w kapsułce dwa razy dziennie przez 9 tygodni wykazywało znaczną poprawę pamięci a także funkcji poznawczych.
 • Dobry dla  włosów i skóry – Czarnuszka jest powszechnie stosowana w różnych stanach skóry i włosów. Badania sugerują, że może pomóc w leczeniu kilku chorób skóry takich jak :
 1. Trądzik
 2. Wyprysk
 3. Such skóra
 4. Łuszczyca
 5. Zmniejszenie łupieżu.

Innymi korzyściami stosowania olejku z nasion mogą być:

 1. Efekty przy nowotworach
 2. Zmniejszyć objawy reumatoidalnego zapalenia stawów
 3. Niepłodność
 4. Działanie przeciwgrzybiczne

Potencjalne skutki uboczne

Stosowanie olejku w niewielkich ilościach do gotowania jest prawdopodobnie bezpieczne dla większości ludzi. Stosowanie olejku 3 miesięczne lub krótsze nie wiąże się ze skutkami ubocznymi. Czasami może spowodować nudności i wzdęcia u niektórych osób. Niestety olejek z czarnuszki może oddziaływać negatywnie z innymi lekami. Istnieją obawy, że zażywanie dużej ilości może zaszkodzić nerkom. Oczywiście na szczęście są to pojedyncze przypadki. Jeżeli przy stosowanie olejku masz jakiekolwiek problemy z nerkami musimy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Z powodu rzadkich badań wpływu olejku na kobiety w ciąży lub karmiące piersią należy zaprzestania stosowania się olejku podczas ciąży. Potrzebne są dalsze badania, aby mieć pewność, że długotrwałe stosowanie jest bezpieczne.