Nie każdy wie co znajduje się w naszym jedzeniu, które spożywamy każdego dnia. Ludzie które próbują żyć zdrowo, starają się czytać etykietki i upewniać się czy jedzenie, które wybierają jest zdrowe. Czy mamy pewność, że etykietka nie kłamie? czy ilości substancji zawartych w jedzeniu nie są zawyżane? Czy etykietki na jedzeniu mówią nam co producenci używają? Wiadomo, że w tych czasach nie można ufać nikomu. Dlatego chcemy wam przybliżyć temat, abyście mieli świadomość jakie substancje są używane przez producentów i jak mogą wpływać na nasze zdrowie i życie.

Co to jest Glifosat i jego wpływ na człowieka

Glifosat jest jednym z najbardziej popularnych środków do niszczenia chwastów. Środek jest znany na całym świecie. Jest używany przez prawie każdego począwszy od rolnika skończywszy na właścicielach domów. Wiele badań twierdzi, że Roundup ( Glifosat ) jest nieszkodliwy i nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie i życie. Czyżby? Jednak wiele badań, potwierdza poważne problemy zdrowotne jedząc pokarmy przy której produkcji był używany Glifosat. Jednym z bardzo ważnych problemów może być rak. Ale zacznijmy od początku.

Czym jest Roundup ( Glifosat ) ?

Jak wspomnieliśmy, że jest środkiem chwastobójczym. Wyprodukowany przez światowego giganta, którym jest Monsato. Środek został wpuszczony do obiegu w roku 1974 roku. Środek jest najczęściej używany przez rolników ale także przemyśl leśny, miasta a także zwykłych domowników. Głównym składnikiem Roundupu jest glifosat. Środek ten jest bardzo podobny strukturą do aminokwasu glicyny. Jest również stosowany w wielu innych środkach. Roundup zabija wszystkie rośliny z którymi się zetknie. Zastosowanie wzrosło po stworzeniu genetycznie zmodyfikowanych upraw roślin takich jak soja, kukurydza i rzepak, które są odporne na glifosat.

Czy glifosat jest szkodliwy ?

Wiele badań jak wspomnieliśmy że mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Ale jednak trzeba zaznaczyć, że Roundup to nie tylko glifosat. Środek zawiera także inne składniki chwastobójcze niż tylko glifosat. Roundup jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych środków na rynku. Niestety część tych składników mogą być użyte w tajemnicy przez producenta i nazwane na etykiecie INSERT (zaufane zródło język. Ang tutaj). Badania wykazują, że Roundup jest bardziej szkodliwy dla komórek niż Glifosat, a to oznacza, że reszta substancji zawartych w Roundupie jest także szkodliwa dla naszego organizmu.

Światowa organizacja zdrowia ogłosiła, że jest „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi”. To oznacza że stosowanie glifosatu w produkcji produktów, które spożywamy może powodować raka. Wnioski zostały oparte na badaniach, które zostały przeprowadzone na probówkach i zwierzętach. Badania przeprowadzone na myszach i szczurach dowodzą, że glifosat przyczynił się do rozwoju nowotworu u tych gryzoni. Niestety badania na ludziach są ograniczone. Badania zostały przeprowadzone na rolnikach i osobach, które pracują z tym herbicydem. Najczęstszym rakiem powiązanym z glifosat jest chłoniak nieziarnistym, który pochodzi z białych krwinek zwanymi limfocytami, które odpowiadają za nasz układ odpornościowy. Badanie na dużej grupie rolników nie znalazło związku między glifosatem a chłoniakiem. Trzeba zaznaczyć, że herbicyd był używany przez rolników nie spożywany. Niestety większość recenzji stwierdza, że glifosat nie jest szkodliwy dla naszego organizmu, ale niestety są to recenzje pisane przez autorów powiązanych z Monsato lub innymi firmami (zaufane zródło język. Ang tutaj) i (zaufane zródło język. Ang tutaj)

Jaki ma wpływ Roundup na nasz organizm ?

Niestety może także wpływać negatywnie na bakterie i mikroorganizmy w naszych jelitach. Większość z nich są dobrymi bakteriami i są bardzo ważne dla naszego organizmu. Środek może wpływać na te dobre bakterie, blokując szlak shikimate, który jest ważny dla nas i roślin. Taki sam wpływ ma glifosat na organizm zwierzęcy. Najgorszą informacją jest to, że szkodliwe bakterie były odporne na glifosat.

Jeden z artykułów postawia hipotezę, że glifosat jest odpowiedzialny za wzrost wrażliwości na gluten i celiakię na całym świecie. Jak widać jest wiele sprzecznych badań, które wyciągają inne wnioski. Jak jest naprawdę? zostawiam to wam do oceny.

Kolejnym skutkiem negatywnym jest to że środek ten może odgrywać ważną rolę w wielu innych chorobach. Badania potwierdzają, że ilości glifosat zostały znalezione w organizmie robotników rolniczych, zwłaszcza tych, którzy nie nosili rękawiczek przy używaniu tego herbicydu. Jedno z badań przeprowadzonych na rolnikach na Sri Lance wykazało, że może mieć wpływ na przewlekłą chorobę nerek.

Jakie produkt€ spożywcze zawierają glifosat ?

Produkty zawierające Roundup czy glifosat są to rośliny genetycznie modyfikowane, takie jak kukurydza, soja, rzepak, lucerna i buraki cukrowe, rośliny które są odporne na glifosat. Jedno z badań wykazało, że 10 rodzajów soi genetycznie zmodyfikowanych zawierało wysoki poziom glifosatu, choć z drugiej strony próbki z soi konwencjonalnej i ekologicznej nie zawierały żadnych ilości. Niestety jest coraz więcej roślin które są odporne na glifosat, dlatego też dawka przeznaczona dla chwastów wnika w rośliny czyniąc je roślinami z większą zawartością herbicydu.

Niestety zawartość glifosatu jest nadal tematem dyskusji, możliwe że jest w stanie wyrządzić szkodę naszemu organizmowi, ale potrzebne są dalsze badania, ponieważ nie ma jednoznacznych badań potwierdzających te słowa. Trzeba zaznaczyć, że przeciw Monsato zostało wystosowanych wiele pozwów sądowych i toczy się wiele procesów przeciwko producentowi Roundup.