Ludzie spożywają piwo od tysięcy lat na całym świecie. Jest to napój alkoholowy tworzony w procesie warzenia i fermentacji ziaren zbóż z dodatkiem drożdży, chmielu i dodatków w postaci środków aromatyzujących. Większość piw zawiera się w przedziale 4-6% alkoholu, chociaż coraz częściej ludzie sięgają po coraz mocniejsze piwa rzędu 7-9%. Badania wykazały, że spożywanie wina ma korzyści dla zdrowia a co z piwem? czy jest dla nas dobre? jakie korzyści może dostarczyć piwo?

Poniżej przedstawiamy potencjalne zalety i wady spożywania piwa.

Wartości odżywcze w piwie

Poniżej przedstawiamy tabelkę w której porównujemy piwo standardowe a także piwo jasne. Przy spożyciu 355 ml piwa dostarczamy:

Piwo standardowePiwo jasne
Kalorie153103
Białko1,6 grama0,9 grama
Tłuszcz0 gramów0 gramów
Węglowodany13 gramy6 gramów
Niacyna9% dziennej wartości (DV)9% DZ
Ryboflawina7% DZ7% DZ
Cholina7% DZ6% DZ
Folate5% DZ5% DZ
Magnez5% DZ4% DZ
Fosfor4% DZ3% DZ
Selen4% DZ3% DZ
Witamina B123% DZ3% DZ
Kwas pantotenowy3% DZ2% DZ
Alkohol13,9 gramów11 gramów
 • DZ – Dzienne zapotrzebowanie

Oba piwa mają w sobie niewielkie ilości potasu, wapnia tiaminy, żelaza i cynku, a także witaminy z grupy B. Chociaż że piwo zawiera pewne mikroelementy i składniki odżywcze nie można go porównywać z warzywami i owocami.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej na temat żelaza zapraszamy tutaj

Potencjalne korzyści piwa

Nie do końca wiadomo, ale podejrzewa się, że piwo może przynieść korzyści naszemu sercu, gdzie jest to najczęstszą przyczyną zgonów w USA i nie tylko. Wiadomo, że mowa o małych ilościach piwa spożywanych przez nas. Na badaniu przeprowadzonym przez 12 tygodni z udziałem około 40 osób z nadwagą, pokazało, że niewielkie spożycie piwa poprawiło właściwości przeciw utleniające cholesterolu HDL ( HDL – to dobry cholesterol ), jednocześnie organizm sam usuwał zły cholesterol. Dawki były jedno piwo dla kobiet i dwa dla mężczyzn. Kolejną korzyścią może być obniżenie ryzyka chorób serca. Przypominamy, że mowa tutaj o niskim lub umiarkowanym spożyciu piwa. Duże dawki mogą być szkodliwe dla naszego organizmu, ale o tym troszkę później.

Kolejną korzyścią może być kontrola poziomu cukru we krwi. Piwo może poprawiać kontrolowanie poziomu cukru w naszym organizmie co jest zmorą osób z cukrzycą. Kilka badań przeprowadzonych pokazuje, że niewielkie spożycie piwa może zmniejszyć insulionodoporność. Kolejne badanie przeprowadzone na bardzo dużej grupie osób, które spożywały 14 drinków ( mężczyźni ) i 9 drinków ( kobiety ) ryzyko cukrzycy zmniejszyło się odpowiednio 43% dla mężczyzn i 58% dla kobiet. Warto dodać, że spożywanie dużych ilości piwa może zwiększyć ryzyko cukrzycy. Pamiętajmy, że te wszystkie korzyści nie dotyczą piwa o wysokiej ilości cukru na przykład smakowe piwa, które są coraz bardziej popularne.

Nadmierne spożywanie piwa

Wiadomo, że wszystko ma swoje dobre i złe strony. Umiarkowane spożycie piwa może mieć korzyści, niestety duże dawki piwa jak i innych alkoholi mogą mieć opłakane skutki uboczne. Poniżej przedstawiamy skutki uboczne spożywania dużych dawek alkoholu:

 • Zwiększone ryzyko śmierci – Osoby intensywnie pijące i upijające się mają większe ryzyko przedwczesnej śmierci niż osoby pijące umiarkowanie i osoby niepijące
 • Uzależnienie od alkoholu – Częste spożywanie alkoholu może prowadzić do uzależnienia i zaburzeń związanych z używaniem alkoholu
 • Zwiększone ryzyko depresji – Badania sugerują, że osoby intensywnie i nadmiernie pijące mają znacznie większe ryzyko depresji w porównaniu z osobami pijącymi umiarkowanie i niepijącymi
 • Choroba wątroby – Badania sugerują, że codzienne picie ponad 30 gramów alkoholu – znajdującego się w dwóch do trzech 12-uncjowych lub 355-ml butelkach piwa – może zwiększyć ryzyko chorób wątroby, takich jak marskość wątroby, stan charakteryzujący się bliznami
 • Przybranie na wadze – Standardowe 355 ml piwo zawiera około 153 kalorii, więc spożywanie wielu napojów może przyczynić się do przyrostu masy ciała
 • Rak – Badania wiążą jakiekolwiek spożycie alkoholu ze zwiększonym ryzykiem raka, w tym raka gardła i jamy ustnej
 • Skurcze – Alkohol wypłukuje magnez z naszego organizmu, a ten możne powodować skurcze w naszym organizmie,

To tylko te najważniejsze, niestety alkohol wpływa na nasz cały organizm i może wyniszczać wszystkie organy w naszym ciele. Dlatego pamiętajmy !!! pijmy z głową.

Piwo bezalkoholowe

Jeżeli lubisz piwo, ale wiadomo próbujesz ograniczyć alkohol piwo bezalkoholowe jest najlepszą opcją. Piwo bezalkoholowe nie zawiera alkoholu, a smakuje bardzo podobnie do normalnego piwa. Wiele największych marek produkujących piw w Polsce produkuje wersję bezalkoholowe. Jednak kobiety w ciąży nie powinny spożywać bezalkoholowego piwa. Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje na temat piwa bezalkoholowego.

Co to piwo bezalkoholowe?

Jest to piwo o bardzo niskiej zawartości alkoholu lub nie zawiera go w ogóle. Zgodnie z prawem piwo bezalkoholowe może zawierać do 0,5% alkoholu. Chociaż wiele marek produkujących bezalkoholowe piwa twierdzi że ich produkty zawierają 0% alkoholu. Proces polega na usuwaniu alkoholu ze zwykłego piwa. Metoda polega na odcedzeniu alkoholu za pomocą filtra tak drobnego, że może przejść tylko woda i alkohol. Następnie do pozostałych składników dodaje się płyn. Po usunięciu alkoholu piwo jest płaskie. Aby go nasycić, należy dodać dwutlenek węgla, podobnie jak w przypadku sody. Ponadto często dodawany jest cukier, aby poprawić smak. Piwa bezalkoholowe i zwykłe są podobne pod względem kalorii, zawartości białka i tłuszczu, ale różnią się znacznie zawartością węglowodanów i alkoholu.

Zwykłe piwoPiwo bezalkoholowe
Kalorie153133
Alkohol14 gramów1 gram
Białko2 gramy1 gram
Tłuszcz0 gramów0 gramów
Węglowodany13 gramów29 gramów

Picie piwa bezalkoholowego podczas ciąży może być przyczyną wad wrodzonych. Dlatego nie należy w ogóle spożywać alkoholu podczas ciąży, aby wyeliminować zaburzenia płodu.

Grzane piwo

Jedni używają grzanego piwa podczas przeziębienia, a także na poprawienie apetytu. Poniżej przedstawiamy przepis na grzane piwo:

 • 500 ml piwa najlepiej niepasteryzowanego
 • 3 łyżki miodu
 • 1 duża pomarańcza
 • 1 łyżeczka goździków
 • 1/4 łyżeczki cynamonu
 • 1/4 łyżeczki imbiru

Wszystkie te produkty wrzucamy do garnka i gotujemy do momentu wrzenia. Wiadomo, że trzeba pomarańcze wcześniej pokroić w plasterki. Cynamon najlepszy byłby w całości ale może być też w proszku. Imbir także świeży jest lepszy niż z torebki w proszku, ale jeżeli nie mamy to możemy użyć mielonego. Piwo nie musi być niepasteryzowane.

Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne piwa w Polsce:

 • Tyskie
 • Lech
 • Żywiec
 • Tatra
 • IPA
 • Namysłów
 • Żubr