Przyprawa pochodząca z Azji południowo- wschodniej. Jest bardzo rozpowszechniony w kuchni i medycynie na całym świecie.Imbir jest jedną z najzdrowszych, najsmaczniejszych, i najbardziej popularnych przypraw na świecie. Jest pełen odżywczych składników i związków bioaktywnych, które są korzystne dla naszego ciała i mózgu.

Woda imbirowa, znana również jako herbata imbirowa, jest jednym ze sposobów czerpania korzyści z imbiru. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach, zastosowaniach i skutkach ubocznych wody imbirowej.

10 Właściwości leczniczych imbiru

Imbir zawiera Gingerol, która jest substancją o silnych właściwościach leczniczych. Imbir to roślina. Należy do rodziny Zingiberaceae i jest blisko spokrewniona z kurkumą, kardamonem i galangą.

 1. Część, która znajduje się pod ziemią jest używana jako przyprawa w kuchni. Imbir ma bardzo długą historię stosowania w kuchni nie tylko Chińskiej, medycynie tej tradycyjnej i alternatywnej.  Kiedyś stosowano go aby wspomóc organizm w trawieniu, przy leczeniu nudności i walką z grypą i przeziębieniem. Imbir może być stosowany w każdej formie świeży, suchy, sproszkowany, olejek, herbata czy sok. Gingerol jest głównym związkiem bioaktywnym, który jest odpowiedzialny za większość jego właściwości leczniczych. Ma bardzo silne działanie przeciwzapalne i przeciw utleniające.
 2. Leczenie mdłości – Imbir od wieków był stosowany w leczeniu mdłości, które skutecznie dawał rade sprostać zadaniu. Imbir ma także bardzo długą historię jako lek stosowany na chorobę morską, gdzie istnieją pewne dowody, że może być skuteczny tak samo jak lek na receptę. Ma też właściwości leczące nudności i wymioty u osób po operacji i ludzi przyjmujących chemioterapię. Najbardziej jednak skuteczny jest przy mdłościach porannych, na przykład podczas ciąży. Jeżeli zamierzasz brać większe ilości imbiru zwłaszcza podczas ciąży skontaktuj się z lekarzem.
 3. Zmniejszenie bólu mięśni – Badania wykazały, że imbir  skuteczny podczas bólu mięśni spowodowanym wysiłkiem fizycznym. Już spożywanie 2g imbiru dziennie może zmniejszyć ból mięśni u osób wykonujących ćwiczenia. Uważa się, że własnie właściwości przeciwzapalne uśmierzają ból.
 4. Działanie przeciwzapalne – Działanie imbiru może wspomóc przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, który jest bardzo częstym problemem zdrowotnym nie tylko u osób starszych. Objawami tej choroby są bóle stawów i sztywność. Po przebadaniu 247 osób z wyżej wymienioną chorobą, którzy przyjmowali imbir, potrzebowali mniej leków przeciwbólowych i ich ból był mniejszy niż u osób nie stosujących imbiru. Kolejne badanie dowodzi, że połączenie imbiru, mastyksu, cynamonu i oleju sezamowego może zmniejszyć ból i sztywność u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, gdy jest stosowany miejscowo.
 5. Obniżenie poziomu cukru i Zmniejsza chorób serca – Co prawda badania są nowe, ale wskazują, że imbir może mieć właściwości przeciwcukrzycowe. Zażywanie 2 gramów cukru dziennie potrafi obniżyć poziom cukru we krwi a także poprawienie markery cukru długoterminowo, prowadząc do redukcji o 10% w okresie 12 tygodni. Nastąpiło również zmniejszenie markerów utlenionych lipoprotein ( ApoB / ApoA-I ) o 23%. Oba te czynniki są czynnikami powodujące choroby serca. Należy jednak pamiętać, że to było pojedyncze badanie i potrzebne są kolejne, aby mieć pewność.
 6. Leczenie niestrawności – Niestrawność objawia się nawracającym bólem i uczuciem dyskomfortu w górnej części żołądka. Przyjmuje się, że opóźniane opróżnienie żołądka jest powodem niestrawności. Zażywanie imbiru zmniejszyło czas opróżniania się żołądka z 16 minut do 12 minut, a u osób zdrowych zażywanie imbiru przed posiłkiem spowodowało przyśpieszenie opróżniania się żołądka nawet o 50% szybciej.
 7. Pomoc przy bólach menstruacyjnych – Bóle podczas miesiączki niekiedy są bardzo silnie odczuwane przez kobiety w różnym wieku. Jednym ze tradycyjnym zastosowaniem imbiru jest właśnie pomoc przy bólach menstruacyjnych.  Badanie wykazało, że kobiety (150 kobiet) po przyjęciu 1 grama imbiru przez okres 3 dni podczas bóli menstruacyjnych odczuło zmniejszenie bólu równie skutecznie , jak leki kwas mefenamowy i ibuprofen.
 8. Obniżenie poziomu cholesterolu –  Jak wiadomo, że wysoki poziom cholesterolu wiąże się z chorobami serca. Pokarm spożywany przez nas może mieć duży wpływ na poziom cholesterolu w naszym organizmie. W badaniu, które trwało 45 dni , 85 osób z wysokim cholesterolem spożywało 3 gramy imbiru w proszku. Imbir spowodował obniżenie większości markerów cholesterolu. Tak samo było przy badaniu szczurów przy pomocy imbiru. Wyniki były bardzo obiecujące. Oba badania wykazały również zmniejszenie całkowitego cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
 9. Zapobieganie rakowi – Imbir zawiera substancje, które moa zapobiegać rakowi. Jak wiadomo rak jest bardzo poważną chorobą, która charakteryzuje się niekontrolowanym wzrostem komórek. Oczywiście badanie imbiru pod kontem leczenia badania było bardziej alternatywnym leczeniem. Właściwości przeciwnowotworowe przypisuje się 6-gingerolowi, substancją, która występuje w bardzo dużych ilościach w imbirze, które miały wpływ na osoby z wysokim ryzykiem raka jelita grubego. Niestety badanie kontrolne nie potwierdziły wpływu imbiru na pomoc w rozwijaniu się komórek rakowych. Istnieją pewne dowody, że imbir może być skuteczny w walce przeciw rakowi trzustki, rakowi piersi i jajnika. Niestety potrzebne są dalsze badania, aby mieć pewność, że imbir ma właściwości w walce z rakiem.
 10. Ochrona przed Alzheimerem – Stres i przewlekłe stany zapalne mogą przyśpieszyć proces starzenia się naszego organizmu. Mówi się, że są to główne czynniki odpowiadające za chorobę Alzheimera i spadkiem funkcji poznawczych. Badania przeprowadzone na zwierzętach potwierdziły, że przeciw utleniacze mogą hamować stany zapalne, występujące w mózgu. Spożywanie imbiru pomaga w funkcjonowaniu mózgu.  Badania wykazały, że kobiety zażywające imbir poprawił się czas reakcji i pamięć. Testy na zwierzętach pokazują, że imbir może chronić mózg przed wiekowym pogarszaniem się funkcji.

Olejek Imbirowy

Olejek imbirowy jest otrzymywany z kłącza podczas procesu destylacji. Imbir jak inne olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane. Olejek imbirowy jest określany jako mocny, ciepły lub pikantny aromat. Używany powszechnie do aromaterapii. Może być stosowany dla naszej skóry i włosów. Olejki imbirowe są stosowane do złagodzenia dolegliwości takich jak:

 • Nudności
 • Artretyzm
 • Niestrawność
 • Przeziębienie
 • Migrena

Korzyści stosowania olejku z imbiru

Niestety niektóre potencjalne korzyści nie są potwierdzone przez badania. Większość tych stwierdzeń opiera się na zeznaniach lub osobistych raportach, a nie na badaniach naukowych. Badania trwają nad korzyściami używania olejku, ale niestety na wyniki będziemy musieli trochę poczekać. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat badań, które są zaczęte lub zostały przeprowadzone.

 1. Przeciwzapalny – Rozpoczęte badania nad działaniem olejku na stany przeciwzapalne, wykazują że mogą mieć różny wpływ. Badanie te zostało przeprowadzone na zwierzętach. Badanie z roku 2018( zaufane źródło) wykazało, że olejek działał ochronnie na nerki szczurów, które były leczone toksyną kadmową. Jak już wiemy, że olejek działa przeciwzapalnie, dlatego zapobiega zmianom markerów funkcji nerek. Badanie z roku 2016 wykazują, że wstrzyknięcie olejku szczurom nie zmniejszyło ostry obrzęk stawów, ale hamowało przewlekły obrzęk stawów. Kolejnym badanie przeprowadzonym z użyciem olejku było przeprowadzone w 2019 wykazało zapobiegały zwiększenia masy ciała i markerów stanu zapalnego. 
 2. Nudności – Wdychanie olejku złagodziła nudności. W badaniu z roku 2017 wykazało zmniejszenie nudności pooperacyjnych po operacji brzucha. Osoby wdychające olejek ocenili nudności i wymioty niżej niż osoby zażywające placebo. Niestety badania na dzieciach nie wykazały żadnych różnic między wdychaniem olejku a placebo.
 3. Wcieranie na włosy – Jak wiadomo, ze ekstrakt z imbiru jest w składzie szamponów lub innych produktach do włosów, ponieważ uważa się że sprzyjają zdrowiu i wzrostowi włosów. Niestety nie ma wielu badań przeprowadzonych. 
 4. Aplikacje skórne – Niestety jest niewiele badań przeprowadzonych aby zweryfikować korzyści wynikające ze stosowania olejku imbirowego na skórę. Zaufane źródło dowodzi, że używanie olejku olejku imbirowego zastosowane w kremie przeciwzmarszczkowym  wraz z innymi olejkami eterycznymi ma wysoką aktywność przeciw utleniające. Zmieszane olejki w kremie zmniejszyło szorstkość skóry na małej grupie ludzi. Naukowcy odkryli, że szczury leczone mieszanką olejków eterycznych miały mniejsze nasilenie zapalenia stawów.

Skutki uboczne używania olejku imbirowego

Olejek imbirowy jest uznawany jako bezpieczny i niewiele było zgłoszeń na temat niepożądanych skutków ubocznych. Nakładając na skórę olejek imbirowy, trzeba być ostrożnym ponieważ każdy ma inny rodzaj skóry. Niektórzy mogą mieć bardzo delikatną skórę, dlatego trzeba przetestować niewielką ilość olejku imbirowego.

Jak stosować olejek?

Najważniejsze jest to aby pamiętać aby NIGDY nie spożywać olejków. Kontynuuj czytanie aby dowiedzieć się jak bezpiecznie używać olejku imbirowego. Aromaterapia : istnieje kilka sposobów na wdychanie olejków.

 • Dyfuzor – jest świetnym sposobem na dodanie przyjemnego zapachu w naszym domu. czasami trzeba olejek rozcieńczyć w wodzie. Ważne jest to aby przeczytać instrukcje dodane do dyfuzora. 
 • Inhalacja – Kolejnym sposobem jest inhalacja parowa. Należy wykonać następujące czynności:
 1. podgrzej wodę, aby zaczęła parować
 2. Wlać wodę do miski
 3. dodać kilka kropel olejku do wody
 4. Owiń ręcznik nad głowę
 5. Trzymaj oczy zamknięcie
 6. Połóż głowę nad miskę i oddychaj głęboko
 • Spray – spray można użyć, aby na przykład odświeżyć powietrze w domu. Aby zrobić spray domowym sposobem należy wykonać następujące czynności:
 1. Dodaj olejek do wody
 2. 10-15 kropelek do 50 ml wody
 3. Wstrząsnąć i spryskać
 4. Pamiętaj aby wstrząsnąć przed użyciem

Imbir uprawa

 1. Wybór miejsca – Imbir najlepiej rozwija się w ciepłym i wilgotnym klimacie. Jeżeli zdecydujemy się na próbę uprawy imbiru musimy się upewnić, że wybierzemy miejsce z dostępem dużej ilości światła ( 2-5 godzin bezpośredniego światła słonecznego ) . Należy się upewnić, że miejsce jest chronione przed silnymi wiatrami. 
 2. Przygotowanie gleby – Najlepszą ziemią dla imbiru jest luźną, gliniasta i bogata w materię organiczną. Gleby gliniaste umożliwiają swobodny odpływ wody, co zapobiegnie w przyszłości zalaniu naszej roślinki. Gęsta ściółka może dostarczyć składników odżywczych. 
 3. Sadzenie – Przed posadzeniem należy pokroić kłącze na kawałki około 2,5 cm i odłożyć na kilka dni, aby cięcia się zagoiły. Najlepiej posadzić wczesną wiosną. Najlepszym sposobem jest nabyć świeży imbir od innego hodowcy. Jeżeli kupujesz imbir w sklepie należy namaczać przez cała noc  w wodzie, ponieważ są dodawane środki opróżniające wzrost.  Należy zasadzić je w odległości od siebie około 14 cm na głębokości 10 cm, pączkami skierowanymi w górę. Można sadzić imbir w całości lub w mniejszych kawałkach. 
 4. Nawożenie – Jeżeli gleba nie jest idealna do sadzenia, należy dodać nawozu organicznego, następnie płynny nawóz może być stosowany co kilka tygodni. Możesz dodać także kompost. Korzenie imbiru korzystają z nawozów zawierających duże ilości fosforu. 
 5. Podlewanie – Należy im zapewnić sporo wody podczas pierwszych dni , aby nie dopuścić do  wyschnięcia rośliny. Gdy pogoda się ochładza trzeba zmniejszyć nawadnianie. Takie czynności zachęcą rośliny do rozwoju. 
 6. Zbieranie –  Imbir można zebrać wykopując całą roślinę.  Imbir można zbierać na każdym etapie dojrzałości rośliny. Najlepszym czasem do zbioru jest wiek od 8 miesięcy. Po zbiorze zbierz kłącza i przesadź je. Imbir jest zwykle dostępny w dwóch postaciach:
 • Młody imbir, który jest zwykle dostępny na rynkach azjatyckich i nie trzeba go obierać.
 • dojrzały imbir jest łatwiej dostępny i ma twardą skórę, którą trzeba obrać.

Świeży imbir trzeba przechowywać w lodówce lub w zamrażarce. Jeżeli nie zostanie obrany możemy go przechowywać 3 tygodnie w lodówce lub 6 miesięcy lub dłużej w zamrażarce. 

Należy PAMIETAĆ że imbir jest rośliną ciepłolubną i nie można jej uprawiać cały rok w gruncie, ale za to można ją uprawiać w doniczkach.