Kurkuma pochodzi z Azji. Jest stosowana na całym świecie. Otrzymywanie kurkumy następuje po ususzeniu łodygi i korzenia rośliny zwaną ostryżem. Roślina w swoim wyglądzie przypomina imbir. Przyprawa ma bardzo szerokie zastosowanie w nie tylko w kuchni ale również w medycynie.

Bezpieczne dawka kurkumy wynosi 3 mg/kg masy ciała.

Skład

Ostryż długi jest źródłem witamin:

witaminy C,
ryboflawiny,
tiaminy,
niacyny,
kwasu foliowego,
witaminy B6,
witaminy E,
i witaminy K.

Zawiera również minerały:

potas,
fosfor,
magnez,
sód,
cynk,
a także fosfor.

Zastosowanie w Kuchni

Kurkuma jest powszechnie stosowana w kuchni azjatyckiej. Jest głównym składnikiem curry. Kurkuma często jest używana przez kucharzy jako barwnik do potraw, ryżu, kalafiora, masła lub serów. Przyprawa ma ciepły, gorzki smak, dlatego trzeba pamiętać aby nie używać za dużo kurkumy do potrawy.  Tak samo jak kurkuma znajduje zastosowanie w kuchni , tak samo możemy znaleźć zastosowanie przy produkcji kosmetyków a także ma szerokie zastosowanie w medycynie.  Kurkumę kupisz w każdym sklepie. Prosimy nie mylić kurkumy z Jawajskim korzeniem kurkumy (Curcuma zedoaria). Wiecej na temat Jawajskiej kurkumy  znajdziesz tutaj 

Zastosowanie w leczeniu

Kurkuma zawiera substancję chemiczną zwaną kurkuminą.

Katar sienny – Zażywanie kurkuminy przy katarze siennym  zmniejsza objawy problemu, takiego jak kichanie, swędzenie, katar oraz przekrwienie.

Depresja – Kurkuma znalazła zastosowanie także przy leczeniu depresji. Naukowo udowodnione jest to że przyjmowanie kurkuminy zmniejsza objawy depresji.

Wysoki poziom cholesterolu –  Kurkuma obniża poziom cholesterolu, innych tłuszczów (lipidów) i trójglicerydów we krwi. Wiele naukowców sprzecza się o wpływ kurkumy na poziom cholesterolu we krwi ponieważ istnieje wiele preparatów zawierających kurkumę zmieszaną z innymi produktami, dlatego nie można stwierdzić czy kurkumina zawarta w kurkumie rzeczywiście działa pozytywnie na poziom cholesterolu.

Bezalkoholowa stłuczeniowa choroba wątroby lub NAFLD (Non-alcoholic Fatty Liver Disease) – Badania wykazały ze wyciąg z kurkumy zmniejsza oznaki uszkodzenia wątroby u osób, których wątroba nie została uszkodzona przez alkohol. Zapobiega również nagromadzanie się tłuszczów w wątrobie u ludzi z tym schorzeniem.

Zapalenie kości i stawów – Niektóre badania pokazują że zażywanie kurkumy połączonej z innymi ziołami wpływa pozytywnie na ludzi z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego oraz zmniejsza ból stawów. Niektórzy porównują kurkumę do działania ibuprofenu. Istnieją również jednostki, które porównują kurkumę do diklofenak – niestety nie jest to prawdą.

Przeciwskazania – kiedy nie stosować

Kurkuma stosowana doustnie jest prawdopodobnie bezpieczna jeżeli stosujemy ją przez krótki czas. Zazwyczaj nie powinniśmy stosować produktów zawierających 8 gram kurkuminy przez okres nie dłuższy niż 2 miesiące.

Kurkuma nie powoduje skutków ubocznych, czasami zdarza się pojedynczym osobom doświadczyć rozstroju żołądka, nudności, zawrotów głowy a także biegunki. Wysokie ryzyko występowania skutków ubocznych występuje u osób przyjmujących kurkuminę w większych dawkach. Stosowanie kurkuminę jako środek do smarowania skóry również jako płynu do płukania ust jest również bezpieczne. Kurkumina est stosowana jako lewatywa.

Przyjmowanie kurkumy w czasie ciąży jest bezpieczne tylko jeżeli jest przyjmowane w odpowiedniej dawce. NIE NALEŻY stosować kurkumy doustnie w czasie ciąży w ilościach leczniczych. Stosowanie dawki leczniczej może sprzyjać miesiączce i stymulować macicę, zagrażając ciąży. niestety nie ma żadnych potwierdzonych danych czy kurkuma jest bezpieczna podczas karmienia piersią.

Problemy z woreczkiem żółciowym – Nie należy stosować kurkumy jeżeli mamy kamienie żółciowe lub niedrożność dróg żółciowych. Przyprawa może pogorszyć problemy z wyżej wymienionymi chorobami.

Problemy z krwawieniem – Stosowanie kurkumy  może spowolnić krzepnięcie krwi i zwiększyć ryzyko siniaków i krwawienia u ludzi mających problem z krzepliwością krwi.

Cukrzyca a kurkuma –  Stosowanie kurkumy może obniżać poziom cukru we krwi, dlatego cukrzycy muszą uważać podczas stosowania gdyż poziom cukru we krwi może zostać obniżony do bardzo niskiego stopnia.

Zaburzenia żołądka zwaną jako refluks przełyku –  Przyprawa może powodować rozstrój żołądka. Może to pogorszyć problemy żołądkowe takie jak GERD (gastro-esophageal reflux disease)

Niepłodność – Kurkuma może źle wpływać na poziom testosteronu jak zmniejszać ruch plemników podczas przyjmowania kurkumy doustnie. Zatem osoby starające się o dziecko powinny mieć  to na uwadze.

Niedobór żelaza – Duża ilość kurkumy stosowanej przez osobę może uniemożliwić wchłanianie się żelaza do organizmu.

Operacja – Nie należy stosować po operacji, ponieważ zmniejsza to krzepinięcie krwi. Zatem zalecamy aby osoby stosujące kurkumę zaprzestały zażywania kurkumy na czas leczenia.

Stan wrażliwy na hormony, taki jak rak piersi, rak macicy, rak jajnika, endometrioza lub mięśniaki macicy – Substancje chemiczne zawarte w kurkumie mogą działać jak hormon estrogenowy.

Jak stosować

DOROŚLI

Doustnie:

Na katar sienny 500 mg kurkuminy, substancji chemicznej w kurkumie, stosowano codziennie przez 2 miesiące.
Na depresję 500 mg kurkuminy, substancji chemicznej w kurkumie, przyjmowano dwa razy dziennie, samodzielnie lub razem z 20 mg fluoksetyny dziennie, przez 6-8 tygodni.
W przypadku wysokiego poziomu cholesterolu lub innych tłuszczów (lipidów) we krwi (hiperlipidemia): zastosowano 1,4 g ekstraktu z kurkumy w dwóch podzielonych dawkach dziennie przez 3 miesiące.
W celu nagromadzenia tłuszczu w wątrobie u osób, które piją mało alkoholu lub nie spożywają go wcale (bezalkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby lub NAFLD): 500 mg produktu zawierającego 70 mg kurkuminy, substancji chemicznej w kurkumie, stosuje się codziennie przez 8 tygodni. Zastosowano również tabletki 500 mg (Meriva, Indena) zawierające 100 mg kurkuminy dwa razy dziennie przez 8 tygodni.
W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów: Najczęściej 500 mg wyciągu z kurkumy przyjmowano dwa do czterech razy dziennie przez 1-3 miesiące.
Do swędzenia: zastosowano 1500 mg kurkumy w trzech podzielonych dawkach dziennie przez 8 tygodni. Ponadto przez 4 tygodnie stosowano konkretny produkt zawierający ekstrakt kurkumy (C3 Complex, Sami Labs LTD) oraz czarny pieprz lub pieprz długi.

DZIECI

Doustnie:
W przypadku wysokiego poziomu cholesterolu lub innych tłuszczów (lipidów) we krwi (hiperlipidemia): u dzieci w wieku co najmniej 15 lat zastosowano 1,4 grama ekstraktu z kurkumy w dwóch podzielonych dawkach dziennie przez 3 miesiące.

 

7 udowodnionych korzyści zdrowotnych kurkumy i kurkuminy

1. Kurkumina jest naturalnym związkiem przeciwzapalnym

2. Kurkuma dramatycznie zwiększa pojemność przeciw utleniającą organizmu

3. Kurkumina zwiększa czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego, związany z poprawą funkcji mózgu i zmniejszonym ryzykiem chorób mózgu

4. Kurkumina powinna obniżyć ryzyko chorób serca

5. Kurkuma może pomóc w zapobieganiu (a może nawet leczeniu) raka

6. Kurkumina może być przydatna w zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera