Lawenda jak wiadomo to zioło. Pochodzi z regionów morza śródziemnomorskiego. Rośnie dziko w rejonach górzystych. Do wytwarzania leków używany jest kwiat jak zarówno olejek lawendowy. Lawenda jest stosowana w leczeniu takich jak dolegliwości jak lęk, stres i bezsenności. Znalazł zastosowanie również w leczeniu depresji, demencji, bólu po operacji i wielu innych dolegliwości. Niestety nie ma żadnych dowodów naukowych na poparcie tych tez. W żywności jest stosowana jako smak. W produkcji lawenda znalazła zastosowanie w produktach farmaceutycznych jako zapach w produkcji mydeł, szamponów czy perfum.

Lawenda (nazwa naukowa Lavandula angustifolia) jest powszechnie skażona pokrewnymi gatunkami, w tym Lavandula hybrida, która jest skrzyżowaniem Lavandula angustifolia i Lavandula latifolia, z których otrzymuje się olejek lawendynowy.

Jak działa Lawenda?

Lawenda zawiera w sobie olej, który ma wiele zastosowań. Może działać uspokajająco i rozluźniać niektóre partie mięśni. Wydaje się mieć działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Lawenda- jakie ma zastosowanie?

Prawdopodobnie skutecznie działa na niepokój. Niestety ograniczone badania wykazują, że zażywanie olejku lawendowego doustnie może poprawić objawy lęku u niektórych osób. Niestety niektóre badania pokazują korzyści z zażywania lawendy, gdzie niektóre nie mają żadnych właściwości.

Depresja – Badania udowadniają, że lawendowa aromaterapia może złagodzić objawy u osób z depresją. Podobnie pomocne jest spożywanie lawendy doustnie. Chociaż lawenda ma słabsze działanie ma lawenda niż lek przeciwdepresyjny to zażywanie tych dwóch środków może być bardziej efektywne.

Skurcze menstrualne – Masaże aromaterapeutyczne z olejkiem lawendowym potrafią zmniejszyć ból u młodych kobiet lepiej niż inne masaże. Wdychanie olejku może wpływać przeciwbólowo.

Ból przy chorobie raka – Badania pokazują, że stosowanie olejku lawendowego do masażu aromaterapeutycznego nie zmniejsza bólu związanego z rakiem w porównaniu do samych masaży.

Łagodne wypadanie włosów – Są dowody, że olejek z lawendy w połączeniu z olejkami tymianku, rozmarynu i drzewa cedrowego może poprawić wzrost włosów o 44% po około 7 miesiącach leczenia.

Wypryski skórne – Około 2 krople olejku lawendowego 3 razy dziennie potrafi zmniejszyć obrzęk i ból opryszczki. Zmniejsza także czas gojenia się ran.

Nadmierny płacz u niemowląt – Masowanie brzuszka niemowlaka od 5 do 15 minut używając kombinacji olejków lawendowych i migdałowych, potrafi zmniejszyć czas kolki u dziecka. Skrócony czas płaczu dziecka to podobno 7 godzin tygodniowo.

Demencja – Badania wykazują, że stosowanie olejku u osób z demencją zmniejsza pobudzenie , niestety nałożonego olejku na kołnierz nie zmniejsza pobudzenia. Masaże aromaterapeutyczne niestety nie poprawiają żadnych funkcji umysłowych.

Zmęczenie – Wdychanie olejku z lawendy przez 20 minut dwa razy dziennie przez 4 tygodnie zmniejsza zmęczenie. Należy jednak pamiętać, że wdychanie lawendy rzadsze i krótsze może nie działać.

Lawenda uprawa: sadzenie, przycinanie i pielęgnacja lawendy

Sadzenie lawendy

Lawendę możemy wyhodować z sadzonek lub z nasion. Obie opcje mają swoje zalety. Szybką opcją będzie pozyskanie sadzonki od osoby która już hoduje lawendę. Zapraszamy do naszego artykułu w którym się dowiesz jak hodować lawendę. Jeżeli nigdy nie sadziłeś wcześniej lawendę to możesz zacząć od kupna nasion. Nasiona lawendy możesz znaleźć w sklepach ogrodniczych lub nabyć je na internecie. W ciepłym miejscu należy umieścić w mieszance gleby nasze nasiona lawendy. Nasiona powinny zacząć kiełkować po około dwóch tygodniach, po czym należałoby umieścić nasze nasionka w pełnym słońcu. Podlewaj, ale nie pozwól im pozostać wilgotnym, ponieważ może zacząć pleśnieć. Jeżeli zauważymy liście na naszej roślince, musimy przesadzić je do doniczki. Pamiętajmy że jak już wsadzimy roślinę do doniczki to nie będzie ona przesadzana po raz kolejny.,

Lawenda w doniczce

Jeżeli nasze sadzonki są już gotowe do przesadzenia do doniczki, upewnij się, że masz odpowiedni rodzaj doniczki. Najlepszym rodzajem doniczki będzie doniczka wykonana z materiału oddychającego na przykład terakoty. Każdej wiosny należy a raczej trzeba przesadzać do większego pojemnika, aby nasza lawenda mogła rozwijać się swobodnie i osiągnęła pełnego potencjału.

Najlepszą mieszanką będzie około 60% mchu torfowego z 40% i perlitu ogrodowego oraz parę garści domowego kompostu. Pamiętaj, aby dodawać kompostu podczas doniczkowania, jeżeli tego nie zrobisz będziecie musieli nawozić co 3 tygodnie. Jak nasza lawenda znajdzie się w doniczce, które będzie miejscem docelowym prosimy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ pierwszego roku będzie rosła powoli. Każdego kolejnego roku należy spodziewać się większej rośliny i większych kwiatów.

Suszenie Lawendy

wiele zastosowań lawendy potrzebuje wysuszenia naszej rośliny. Aby to zrobić trzeba zapoznać się z kilkoma prostymi krokami:

  • Zbierz łodygi, gdy pierwsze kilka kwiatów otworzyło się
  • Unikaj pleśni
  • Zbieraj plony w słoneczny i suchy dzień
  • Zrób wiązankę z 50 łodyg ( nie musi to być 50 sztuk jeżeli nie mamy ) i zabezpiecz je gumką.
  • Zawieś je do góry nogami w miejscu suchym z dala od bezpośredniego słońca.
  • Po miesiącu nasz susz będzie gotowy.

Lawenda w ogrodzie

Lawenda lubi miejsca nasłonecznione a nawet można powiedzieć pełne słońce. Jeżeli chodzi o podłoże to powinno być zasadowe i piaszczyste, co nie znaczy że nie wyhodujemy lawendy na normalnych pulchnych glebach. Należy unikać miejsc wilgotnych i miejsc gdzie może zbierać się woda. Niektórzy twierdzą, że lawenda powinna być hodowana obok róży, ze względu na kombinacje zapachów roślin a także dodawanie tonów. Co prawda ma inne wymagania jeżeli chodzi o podłoże.

Lawendę powinno się przycinać po to aby podstawa rośliny nie zdrętwiała. Należy to robić regularnie. Należy przyciąć do wysokości 2/3 pędów. Należy przyciąć na początku wiosny, drugim razem najlepiej zrobić to w kwietniu. Należy wspomóc naszą roślinę nawozem organicznym.

Lawenda odmiany

Lawenda wąskolistna – Klasyczna odmiana lawendy. Zimno zielony kolor rośliny który może dorastać do wysokości 80 centymetrów. Okres kwitnięcia od czerwca do sierpnia.

Lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia) – . zwana także lawendyną. Liście tej lawendy mają kolor intensywnie zielone, a kwiaty jasnofioletowe.Potrafi osiągnąć aż metr wysokości.

Lawenda francuska (Lavandula stoechas) – Lawenda o wysokości także do wysokości 1 m. Ciemnofioletowe kwiatki tworzą kłos.

Lawenda wełnista (Lavandula lanata) – liście przypominają wełnę, które są owłosione, posiadają srebrzysty połysk, metaliczny. Kwiaty mają barwę Jasnofioletowych do ciemnofioletowych kwiatów. Wysokość może sięgnąć aż 70 cm.

Lawenda wielodzielna (Lavandula multifida) – Kwiaty jasno liliowe, których zapach przypomina oregano ( muszę potwierdzić to ). Lawenda rośnie do wysokości 50 cm wysokości.

Lawenda spika (Lavandula latifolia) – Zwana także jako szerokolistną albo hiszpańską lawendą. Wysokość do 80 cm. Kwiaty niebieskofioletowe.

Lawenda francuska

Nazywana w Wielkiej Brytanii jako Lavandula stoechas, w Stanach Zjednoczonych Lavandula dentata. Pochodzi z rodziny Lamiaceae. Roślina lawendy Francuskiej może sięgać do wysokości 100 cm. Roślina ta lubi pełne słońce. Potrzebuje zwykłej dobrze osuszonej gleby. Liście są wiecznie zielone. Okres kwitnięcia to czerwiec aż do sierpnia.

Sadzenie lawendy Francuskiej

Roślina ta lubi bardzo dobrze przepuszczalne, lekkie gleby. Może rosnąć prawie wszędzie , niestety niska temperatura (-5° C)może być bardzo negatywna dla Francuskiej lawendy. Zaleca się sadzić roślinę jesienią lub wiosną. Należy podlewać na początku a w późniejszym stadium unikać podlewania częstego. Nie ma potrzeby dodawać nawozów. Najlepszą glebą dla lawendy Francuskiej jest gleba kredowa. Jeżeli nasza ziemia jest gliniasta, należy dodać do niej piasek aby była lżejsza. Aby wyhodować Francuski żywopłot z lawendy należy sadzić łodygi co 30-40 cm.

Sadzenie lawendy w doniczce wymaga jednej bardzo ważnej zasady: unikaj wilgoci z gleby ! Najlepiej kupić doniczkę z dziurką drenażową

Podlewanie lawendy Francuskiej jest bardzo odporna na suszę. Są tylko 3 przypadki, kiedy musimy podlać naszą roślinę.

  • Zaraz po posadzeniu
  • Podczas ekstremalnych upałów (powyżej 32 °C )
  • Jeżeli nasza roślina rośnie w doniczce gdzie nigdzie nie pada deszcz.

Przycinanie i pielęgnacja – Przycinanie rośliny wykonać wyłącznie na lawendzie, która wciąż ma liście. Jeżeli przycinasz suche drewno to jest duża szansa że nie odrośnie. Pod koniec okresu zimowego można przycinać jak się chce. Unikaj odcinania starego wzrostu, ponieważ te gałęzie rzadko wysyłają nowe pędy. Powinno przycinać się młode pędy.

Lawenda zima – Niestety Lawenda Francuska nie jest odporna na niskie temperatury. Już temperatura -7 stopni Celsiusza może zniszczyć roślinę. Roślina nie także nie potrafi przetrwać długotrwałych mrozów. Należy zabezpieczyć ściółkę , najlepiej ściółką mineralną. Upewnić się że drenaż jest idealny i niczym zapchany.

Choroby i pasożyty, które niszczą naszą lawendę – Jedną z niewielu chorób jest plamistość spowodowana osłabieniem z powodu suszy lub nadmiernego podlewania. Szkodniki raczej nie atakują lawendy. Lawenda ma właściwości odstraszające szkodniki.

Lawenda cena

Lawenda jest bardzo tania. Duże sadzonki można już kupić za niewiele ponad 6 złotych. Jest ich masa na allegro. Nasiona można zamówić online a także kupić je w sklepie takim jak Bricko lub specjalnych sklepach ogrodniczych za jedyne 1.10 zł. Jest to cena za 180 nasion. Wiadomo cena może być różna w zależności od sklepu. Tutaj przedstawiamy najtańszą opcją. Z tego co widziałem wiem że można dostać nasiona lawendy aż do 10 różnych rodzajów lawendy. Średnia cena to około 3 zł za nasiona.

Lawenda na komary

Lawenda działa odstraszająco na komary, muchy i mole. Należy nasz susz położyć na parapecie i sami zobaczycie że naprawdę działa. Możesz również wiązankę w szafie aby pozbyć się moli. Lawenda pomaga również w uspokojeniu i uśpieniu nas. Kiedyś pracowałem w hotelu gdzie w każdym pokoju były olejki z lawendy dla klientów. Należało wylać niewielką ilość na koszulkę w okolicy szyi aby niezwykły zapach utulił nas do snu. Sam stosowałem to do snu i muszę powiedzieć ze polecam każdemu.