Ogórki konserwowe nazywane także jak ogórki w occie są nieodłączną częścią naszego stołu podczas zimowych obiadów. Prawie każdy mieszkający obywatel w naszym kraju pochodzący ze wsi robi ogórki konserwowe na sezon zimowy. Jak wiadomo ogórki na pikle powinny być jak najmniejsze. Z jakiegoś powodu smakują lepiej i są bardzo chrupkie.

Słoiki najlepiej wyparzyć w gorącej wodzie lub też w piekarniku w temperaturze 100 stopni i zakrętki. Następnie należy je dobrze osuszyć. Jak już skończymy czynności z myciem słoików, należy się upewnić, że zakrętki nadają się do pewnego użycia jeżeli używamy starszych z poprzedniego roku. Jeżeli używamy nowych słoików i zakrętek to nie mamy się o co martwić. Niestety ja w tym roku miałem dużo problemów ze słoikami. Po zalaniu zalewą i postawieniu słoika do góry nogami niestety cała zalewa znalazła się na ręczniku ponieważ nie była szczelna.

Przepis na ogórki konserwowe jest bardzo prosty i nawet taki koleś jak ja ie potrafił go zepsuć. Poniżej przedstawiam bardzo prosty i szybki przepis na ogórki w occie.

Składniki:

 • 1 kg małych ogórków gruntowych
 • 1 szklanki octu spirytusowego 10 %
 • 6 szklanek wody
 • 1 szklanka cukru
 • 2 pełne łyżki soli kamiennej
 • 1 średnie marchewki
 • mała cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • liść chrzanu
 • gałązki kopru z baldachami
 • 8 liści laurowych
 • 12 ziaren ziela angielskiego
 • 1 łyżeczka czarnego pieprzu w ziarnach
 1. Ogórki muszą zostać umyte w celu usunięcia małych „kolców” z naszych ogórków.
 2. Po umyciu należy umieścić je w słoiku tak aby nie było luzu.
 3. Do ogórków dodajemy kilka plasterków marchewki, kilka krążków cebuli, ząbek lub dwa czosnku ( zależy od rozmiaru czosnku), liść chrzanu, ziele angielskie, pieprz, koper i liść laurowy. ( niektórzy dodają ziarna gorczycy lub też korzeń chrzanu, ale to wedle uznania)
 4. Następnie do naszych ogórków które są już w słoiku dodajemy czosnek, marchewkę, koper i cebulę.
 5. Resztę produktów czyli sól, liście laurowe, woda, cukier, ocet, ziele angielskie i pieprz wrzucamy do garnka i gotujemy do zagotowania naszej zalewy.
 6. Następnie zalewamy nasze wcześniej przygotowane słoiki zalewą.
 7. Zakręcamy słoiki i upewniamy się, że są szczelne i nasza zalewa nie wycieka.
 8. Następnie bierzemy duży garnek i zalewamy go wodą ( ilość wody zależy od wielkości garnka ) do odpowiedniego poziomu.
 9. Na dnie zatapiamy ręcznik lub kawałek szmaty po to aby nasze przygotowane i dobrze zakręcone słoiki nie dotykały bezpośrednio dna garna, ponieważ wysoka temperatura może sprawić, że słoik pęknie.
 10. gdy woda zacznie wrzeć wrzucamy kilka słoików do wcześniej przygotowanego garnka.
 11. Upewnij się, że nasze słoiki także nie dotykają ścian garnka.
 12. Gdy woda zacznie wrzeć gotujemy około 5 minut.
 13. Po takim czasie nasze słoiki będą już być zakonserwowane i będziemy mieli pewność, że nasze ogórki przetrwają zimę. Jeżeli nasze słoiki są źle za pasteryzowane nasza zakrętka da nam możliwość wciskania wieczka. Jeżeli wszystko jest dobrze zakrętka jest wklęsła i nie ma możliwości wciskania wieczka.
 14. „Ugotowane” ogórki wyciągamy i stawiamy do góry dnem aby dokończyć pasteryzowanie.

Warto wiedzieć, że niektórzy zalewają ogórki gorącą zalewą i obracają słoiki do góry dnem ponieważ to wystarczy do za pasteryzowania naszych przetworów. Jednak warto przegotować je, aby mieć pewność, że pasteryzacja przebiegła właściwie.

Już po kilku dniach możemy cieszyć się wspaniałym smakiem ogórków konserwowych. Najlepiej, aby ogórki poleżały z 4 tygodnie w naszej piwnicy aby nabrały mocy. Zapewniam, że im dłużej poleżą tym będą smaczniejsze. Jeżeli masz jakieś pytania lub problem napisz do nas.

W sezonie ogórki można już kupić w cenie 3 złote za kilogram ogórków średniego rozmiaru i 4 złote za małe ogórki. wiadomo, że lepiej wyhodować swoje bo wiemy co jemy.

Ogórki konserwowe zawierają w 100 gramach tylko niecałe 11 kalorii, więc śmiało jedz i nie przejmuj się swoją wagą.