Pokrzywa jest używana przez narody na całym świecie od tysięcy lat. Starożytni Egipcjanie używali pokrzywy do leczenia zapalenia stawów i bólu krzyża, podczas gdy wojska rzymskie wcierały ją w siebie, aby zachować ciepło. Liście mają struktury przypominające włosy, które szczypią, a także powodują swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk. Po przetworzeniu na suplement, suszoną lub gotowaną można ją bezpiecznie używać. Pokrzywa posiada wiele właściwości korzystnych dla naszego organizmu. Przedstawiamy 6 korzyści opartych na dowodach.

Składniki odżywcze – Liście i korzeń pokrzywy zawiera cały wachlarz składników odżywczych takich jak:

 • witaminy A, C i K, a także kilka witamin z grupy B.
 • Minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas i sód
 • Tłuszcze: kwas linolowy, linolenowy, palmitynowy, stearynowy i oleinowy
 • Aminokwasy: wszystkie niezbędne aminokwasy
 • Polifenole: kaempferol, kwercetyna, kwas kawowy, kumaryny i inne flawonoidy
 • Pigmenty: beta-karoten, luteina, luteoksantyna i inne karotenoidy
 • Co więcej, wiele z tych składników odżywczych działa w organizmie jako przeciwutleniacze.

Przypomnijmy, że przeciwutleniacze chronią komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, które są powodem starzenia się komórek, a także prowadzą do chorób takich jak rak. Badanie wskazuje , że ekstrakt z pokrzywy podnosi poziom przeciwutleniaczy w naszej krwi.

Zmniejszenie stanu zapalnego – Zapalenie to stan w którym nasz organizm walczy infekcje. Przewlekłe zapalenie może wyrządzić dużo złego w naszym organizmie. Pokrzywa może okazać się tutaj bardzo pomocna i pomóc zmniejszyć stan zapalny, poprzez zawarte w sobie związki. Badania na probówkach i zwierzętach obniżyła poziom hormonów zapalnych. Stosowanie pokrzywy w postaci kremu lub spożywanie produktów z pokrzywy łagodzi stany zapalne, takie jak zapalenie stawów. Kolejne badanie przeprowadzone na 25 osobach, wykazało że nałożenie kremu na obszary dotknięte zapaleniem stawo zmniejszyło ból. Kolejne badanie pokazuje, że suplement zawierający pokrzywę pomaga złagodzić ból stawów. Dzięki przyjmowaniu suplementów zawierających pokrzywę można zmniejszyć dawkę środków przeciwbólowych. Badania są we wcześniej fazie i dlatego nie można powiedzieć, że stosowanie pokrzywy zastąpi środki przeciwzapalne.

Leczenie objawów prostaty – Aż prawie 50% mężczyzn w wieku 50 lat i starszych ma powiększoną prostatę. Jest nazywana rozrostem gruczołu krokowego. Do końca nie wiadomo co jest przyczyną prostaty, ale może powodować dyskomfort podczas oddawania moczu. Wiele badań wskazuje, że pokrzywa może pomóc w leczeniu i złagodzeniu objawów. Badania przeprowadzone na zwierzętach potwierdzają, że pokrzywa potrafi zapobiegać konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu – silniejszej formy testosteronu. Zatrzymanie tego procesu może zmniejszyć rozmiar prostaty. Badania krótkotrwałe i długotrwałe pomagały przy problemie prostaty bez żadnych skutków ubocznych. Niestety nie jest wiadomo czy pokrzywa jest tak samo skuteczna jak konwencjonalne metody.

Leczenie kataru siennego – Katar sienny to nic innego jak alergia, które obejmuje zapalenie błony śluzowej nosa. Pokrzywa jest postrzegana jako jeden z naturalnych środków na właśnie tą dolegliwość. Badania pokazują hamowanie stanów zapalnych. Obejmuje blokowanie receptorów powstrzymywanie komórek odpornościowych przed uwalnianiem substancji chemicznych, które wywołują objawy alergii. Badania przeprowadzone na ludziach pokazują, że pokrzywa nieznacznie była lepsza niż placebo. Pokrzywa może być lekarstwem na takiego typu dolegliwości, ale potrzeba więcej badań.

Możliwość obniżenia ciśnienia krwi – Jak wiadomo coraz większa liczba populacji ma problemy z ciśnieniem. Ciśnienie krwi jest bardzo poważnym problemem dla naszego zdrowia, które może doprowadzić do chorób serca i udaru, które są najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie. Pokrzywa była używana w tradycyjnym leczeniu wysokiego ciśnienia w dawnych czasach. Badania przeprowadzone na probówkach i zwierzętach dowodzą, że pokrzywa może obniżyć ciśnienie krwi na kilka sposobów. Po pierwsze, może stymulować produkcję tlenku azotu, który działa rozszerzająco na naczynia krwionośne. Środki rozszerzające naczynia krwionośne rozluźniają mięśnie naczyń krwionośnych, pomagając im się rozszerzać. Pokrzyw ma związki, które działają jako blokery kanału wapniowego, rozluźniając serce poprzez zmniejszenie siły skurczów. Badanie na zwierzętach wykazało, że pokrzywa obniżyła ciśnienie krwi a przy tym podniosła obronę przeciw utleniającą serce. Potrzebne są badania aby upewnić się że pokrzywa ma zbawienny wpływ na ciśnienie krwi w naszym organizmie.

Pomoc w kontroli poziomu cukru – Badania na ludziach a także na zwierzętach łączą pokrzywę z niższym poziomem cukru w naszym organizmie. Pokrzywa zawiera związki podobne w działaniu do insuliny. W badaniu trwającym 3 miesiące na około 50 śmiałkach wykazało, że przyjmowanie 500 mg ekstraktu z pokrzywy 3 razy dziennie obniżyło poziom cukru we krwi. Badania wyglądają obiecująco, potrzebne są dalsze badania.

Poniżej przedstawiamy potencjalne korzyści , które oferuje nam pokrzywa:

 • Zmniejszone krwawienie: Stwierdzono, że leki zawierające ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej zmniejszają nadmierne krwawienie, szczególnie po operacji
 • Zdrowie wątroby: właściwości przeciwutleniające pokrzywy mogą chronić wątrobę przed uszkodzeniami przez toksyny, metale ciężkie i stany zapalne
 • Naturalny środek moczopędny: ta roślina może pomóc organizmowi pozbyć się nadmiaru soli i wody, co z kolei może tymczasowo obniżyć ciśnienie krwi. Należy pamiętać, że te odkrycia pochodzą z badań na zwierzętach
 • Leczenie ran i oparzeń: stosowanie kremów z pokrzywy może wspomagać gojenie się ran, w tym ran oparzeniowych

Potencjalne skutki uboczne

Spożywanie pokrzywy jest bezpieczne i nie ważne jakiej formie czy gotowanej czy suszonej. Skutków ubocznych istnieje niewiele a nie dotyczy to wszystkich spożywających pokrzywę. Należy zachować ostrożność przy świeżej pokrzywie ponieważ jej liście mogą uszkodzić skórę. Liście posiadają włoskowate kolce, które mogą wstrzykiwać wiele chemikaliów takich jak:

 • Acetylocholina
 • Histamina
 • Serotonina
 • Leukotrieny
 • Kwas mrówkowy

Związki te mogą powodować wysypki, guzy, pokrzywkę i swędzenie. W bardzo rzadkich ale zdarzających się przypadkach ludzie mogą mieć ciężką reakcję alergiczną, która to może zagrozić życiu. Jednak te substancje chemiczne zmniejszają się w miarę przetwarzania liści, co oznacza, że ​​nie powinieneś odczuwać podrażnień ust lub żołądka podczas jedzenia suszonej lub gotowanej pokrzywy. Kobiety w ciąży powinny unikać spożywania pokrzywy, ponieważ może ale nie musi wywołać skurcze macicy co może doprowadzić do poronienia. Należy skonsultować się ze swoim lekarzem jeżeli bierzesz leki lub suplementy na następujące dolegliwości:

 • Rozrzedzacze krwi
 • Leki na ciśnienie krwi
 • Diuretyki (Leki moczopędne)
 • Leki na cukrzycę
 • Lit

Pokrzywa może wchodzić w interakcję z tymi lekami. Na przykład potencjalne działanie moczopędne rośliny może wzmocnić działanie diuretyków, co może zwiększyć ryzyko odwodnienia.

Pokrzywa – jak spożywać

Pokrzywę jak większość roślin i przypraw zdrowych dla nas łatwo dodać do naszej codziennej diety. Można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub wyhodować samodzielnie. Możesz kupić suszone / liofilizowane liście, kapsułki, nalewki i kremy. Maści z pokrzywy są często stosowane w celu złagodzenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Zasuszone liście należy namoczyć i zrobić pyszną ziołową herbatkę. Pokrzywę można dodać do zup, domowych koktajli, warzyw. Nie należy jeść świeżych liści ponieważ może podrażniać usta, podniebienie itp. Nie ma dziennej zalecanej dawki pokrzywy bezpiecznej dla nas. Powiększony gruczoł krokowy: 360 mg ekstraktu z korzenia dziennie Alergie: 600 mg liofilizowanych liści dziennie. Pamiętaj, że kupując suplementy w sklepie należy przestrzegać zaleceń na etykiecie lub skonsultować się z lekarzem.

Pokrzywa zwyczajna

Roślina pochodząca z rodziny ( Urticaceace). Rośnie dziko w Europie, Azji, Afryce północnej i Ameryce północnej. Rośnie w lasach i zaroślach bardzo dobrze nawilżonych, a także na żyznych obszarach poddanych intensywnej działalności człowieka. Wyróżniamy kilka rodzajów pokrzywy która może być rośliną jadalną, paszowa dla zwierząt, leczniczą, kosmetyki z dodatkiem pokrzywy dostarcza włókna, barwników. Jak widać pokrzywa ma bardzo wiele zastosowań. Wiele osób starszych używa pokrzywy jako leku na korzonki. Wiem z doświadczenia, że „biczowanie” z pokrzywy w okolicach dolnej części kręgosłupa pomaga złagodzić objawy choroby. Każdy kto miał kiedyś problemy z rwą kulszową wie z jakim bólem ma się do czynienia. Biczowanie z pokrzywy na pewno nie zaszkodzi, a na pewno może złagodzić ból. Polecam aby przynajmniej spróbować.

Pokrzywa do picia

Przedstawiamy poniżej jakie mogą być zdrowotne korzyści z picia herbaty z pokrzywy:

Zdowie dróg moczowych – Pokrzywa pomaga wypłukiwać bakterie z naszych dróg moczowych, jest to bardzo ważne dla osób które mają problemy z układem moczowym, a także osobom z powiększoną prostatą. Pokrzywa jako naturalny lek może wspomóc inne leki przyjmowane przy dolegliwościach związanych z oddawaniem moczu. Należy się upewnić najpierw że leki przyjmowane przez nas nie wchodzą z innymi lekami, których ta mieszanka może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Artretyzm – Pokrzywa już od dawien dawna była używana jak lek na ból mięśni zwłaszcza w leczeniu stawów. Niektórzy sugerują, że herbata z pokrzywy może złagodzić stan zapalny i bóle stawów.

Siła polifenoli – Pokrzywa jest bogata w związki chemiczne zwane polifenolami. Przegląd badań nad polifenolami sugeruje, że te potężne związki mogą odgrywać rolę w zapobieganiu i leczeniu przewlekłych chorób związanych z zapaleniem, takich jak cukrzyca, otyłość, rak i choroby serca.

W szczególności polifenole z ekstraktu z pokrzywy wykazały ekscytujący potencjał w leczeniu raka piersi i raka prostaty. Rośliny takie jak pokrzywa zawierają również silne przeciwutleniacze, czyli substancje chroniące organizm przed starzeniem się i uszkodzeniem komórek.

Pokrzywa herbata

Możemy dostać gotową herbatę z pokrzywy w prawie każdym większym sklepie lub też zamówić online. Możemy ją dostać w torebkach lub luzem. Kolejną opcją jest zebranie świeżych liści i zrobienie własnej herbaty. Poniżej podajemy przepis jak zrobić własną herbatę ze świeżych liści pokrzywy:

 • Dodaj wodę do liści.
 • Doprowadź wodę do wrzenia.
 • Wyłącz kuchenkę i odstaw na pięć minut.
 • Przelej mieszaninę przez małe sitko.
 • Dodaj trochę miodu, cynamonu lub stewii, jeśli chcesz.
 • Zacznij od wypicia jednej filiżanki herbaty pokrzywowej, aby upewnić się, że nie masz na nią żadnej reakcji.

Pokrzywa na odchudzanie

Jak już wspomnieliśmy, że pokrzywa zawiera witaminy takie jak C, E, K a także wiele innych przydatnych substancji mineralnych, które potrafią wspomóc naszą walkę z odchudzaniem. Najbardziej przydatne dla naszego ciała podczas odchudzania są czubki pokrzywy. Pokrzywa pomaga zmniejszyć apetyt. Może być spożywana w postaci zup, przecierów, koktajli, dodane do posiłków, w postaci herbaty. Herbatę zaparzoną spożywać należy dwa razy dziennie przed posiłkiem, oczywiście bez cukru i bez miodu, jeżeli chcemy używać jej jako środka wspomagającego odchudzanie. Pokrzywa potrafi przyśpieszyć metabolizm, a tym samym przyczynia się do skutecznej utraty masy ciała. Poprawia również trawienie. Pokrzywa pomaga nasycić nasze komórki, a tym samym zapobiec przejadaniu się. Jak niektórzy reagują na nerwy jedząc to pamiętaj zamiast sięgać po słodkości napij się herbaty z pokrzywy.

Pokrzywa przepisy

Koktajl z pokrzywy – Najlepszym sposobem aby zrobić coś ze świeżej pokrzywy jest zrobienie koktajlu, używając do tego blendera. Poniżej przedstawimy przepis na egzotyczny koktajl z dodatkiem z pokrzywy, uwielbiany przez wszystkich. Potrzebe nam do tego będzie:

 • Ananas
 • Mleko koksowe
 • Banan
 • Pokrzywy
 • Mango

Możecie dodać coś od siebie i zrobić kombinację jaka wam tylko pasuje. Wszystkie składniki wrzucamy do blendera. Jeżeli odrzucimy mango z naszego przepisu będziemy mieli pina colada – napój na bazie kokosu i ananasa.

Naleśniki z pokrzywą – Poniżej przedstawiamy na super naleśniki z pokrzywą. A potrzebne nam będzie do tego:

 • mleko
 • 3 jajka
 • 1 łyżeczka drobnej soli morskiej
 • 165 g mąki pszennej
 • 45 g masła, roztopiona plus ekstra do smażenia
 • 1 litr luźno zapakowanych liści pokrzywy
 • dżem z borówki lub żurawiny do podania

Wymieszaj razem mleko, jajka i sól w misce stopniowo dodając mąkę, a następnie masło. Naszą mieszankę należy ubijać aż będzie gładkie. Odstawiamy nasze ciasto na około 30 minut najlepiej w temperaturze pokojowej. Jak nasze ciasto będzie odpoczywać zagotuj wodę i dodaj do niej pokrzywę i gotuj przez około 1 minutę. Tak przygotowaną pokrzywę należy wrzucić do lodowatej wody. Odcedzić i wycisnąć i usunąć jak najwięcej wody uda wam się. Posiekać na drobne kawałeczki i wymieszać z ciastem naleśnikowym. Jak smażyć naleśniki nie muszę chyba tłumaczyć .

Zupa z pokrzywy – Do przygotowania zupy potrzebujemy:

 • 3 ząbki czosnku mielonego
 • 2 pory pokrojone w plasterki
 • 2 duże ziemniaki
 • 2 łyżki masła
 • 1 litra bulionu z kurczaka lub warzyw
 • 4 kubki zapakowane w liście pokrzywy blanszowane i osuszone
 • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
 • skórka z jednej cytryny
 • sok z jednej cytryny
 • 2 szklanki śmietany
 • sól i pieprz do smaku

Czosnek należy zmielić. Następnie kroimy pora. Pamiętajcie że pora myje się po pokrojeniu w celu usunięcia piasku i ziemi z zewnętrznej części warzywa. Obierz i pokrój w kostkę ziemniaki. Pokrzywę trzeba blanszować ( wrzucać do wrzątku na krótki okres czasu do mac 1 min ), potem należy schłodzić pokrzywę w lodowatej wodzie. W kolejnym garnku należy dodać masło odsączone pory i mielony czosnek. Smażyć aż zrobi się przezroczysty. Pamiętajcie nie smażcie czosnku za długo bo zrobi się gorzki. Następnie należy dodać bulion i ziemniaki i dusić. Jak ziemniaki zmiękną dodać pokrzywę, gałkę muszkatołową, sok i skórkę z cytryny i gotować na wolnym ogniu. Następnie trzeba wszystko wrzucić do blendera i zrobić z naszych warzyw pure e. Na koniec dodać śmietanę oraz sól i pierz do smaku. Życzymy smacznego.