Jest jednym z najbardziej znanym produktem nie tylko w sezonie letnim, gdzie możemy wyhodować sobie je w ogródku, ale także zimą. W kuchni na całym świecie jest znany jako warzywo, ale czy słyszeliście o nich jako owocach? Zapraszamy do przeczytania artykułu, który rozwieje wasze wątpliwości.

Pomidor to owoc występujący w Ameryce Południowej. Pomimo, że jest owocem, u nas jest kupowany i przyrządzany jako warzywo. Są one głównym źródłem likopenu- przeciwutleniaczu, który zmniejsza ryzyko chorób serca i raka. Są również doskonałym źródłem witaminy C, potasu, kwasu foliowego i witaminy K. Dojrzałe pomidory są czerwone ale mogą także występować w innych kolorach takich jak:

 • Żółty
 • Pomarańczowym
 • Zielonym
 • Fioletowym
 • Czarnym

Jest bardzo wiele rodzajów pomidorów o różnym kształcie i smaku. Napiszemy wszystko co powinieneś wiedzieć na temat pomidorów.

Pomidory – właściwości lecznicze i wartości odżywcze

95% pomidora to woda, a pozostałe 5% to węglowodany i błonnik. Poniżej przedstawiamy składniki odzywcze zawarte w 100 gramowym pomidorze:

 • Kalorie: 18
 • Woda: 95%
 • Białko: 0,9 grama
 • Węglowodany: 3,9 grama
 • Cukier: 2,6 grama
 • Błonnik: 1,2 grama
 • Tłuszcz: 0,2 grama
 • Węglowodany
 • Węglowodany zawierają 4%

Cukry proste, takie jak glukoza i fruktoza, stanowią prawie 70% zawartości węglowodanów. Błonnik
Pomidory są dobrym źródłem błonnika, dostarczając około 1,5 grama na przeciętnego pomidora. Większość błonnika (87%) w pomidorach jest nierozpuszczalna w postaci hemicelulozy, celulozy i ligniny.

Zawiera także :

Witaminę C – Jak już kiedyś wspominaliśmy, że jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Jest naturalnuym przeciwutleniaczem. Jedne pomidor zapewnia nam 28% dziennego zapotrzebowania.

Potas – Niezbędny minerał, ważny dla kontroli ciśnienia krwi, a także zapobiegania chorobom serca.

Witamina K – Znana również jako filochinon, witamina K jest ważna dla krzepnięcia krwi i zdrowia kości.

Folian (witamina B9) – Jedna z witamin z grupy B, kwas foliowy, jest ważny dla prawidłowego wzrostu tkanek i funkcji komórek. Jest to szczególnie ważne dla kobiet w ciąży

Poniżej przedstawiamy inne związki roślinne:

 • Likopen – czerwony pigment a także przeciwutleniacz, który został przebadany pod kątem zdrowia.
 • Beta karoten – Przeciwutleniacz, nadający żółty lub pomarańczowy odcień, zawierający witaminę A.
 • Naringenin – Zmniejsza stany zapalne i chroni przed chorobami u myszy. Badania nie zostały przeprowadzone na ludziach.
 • Kwas chlorogenowy – Bardzo silny przeciwutleniacz, który może także obniżać ciśnienie krwi u ludzi, którzy mają problemy z podwyższonym ciśnieniem.

Bardzo ważną sprawą o której warto wspomnieć, że pomidory zawdzięczają swój czerwony kolor chlorofile i karotenoidy, takie jak likopen. Kiedy rozpoczyna się proces dojrzewania, chlorofil (zielony) ulega degradacji, a karotenoidy (kolor czerwony) są syntetyzowane. Likopen – najczęściej występujący karotenoid w dojrzewających pomidorach – jest szczególnie godny uwagi, jeśli chodzi o składniki roślinne owocu. Dlatego im pomidor jest czerwony tym więcej ma w sobie likopenu.

Produkty pomidorowe – takie jak keczup, sok pomidorowy, koncentrat pomidorowy i sosy pomidorowe – są najbogatszym źródłem likopenu w diecie zachodniej, dostarczając ponad 80% likopenu w diecie w Stanach Zjednoczonych. W przeliczeniu na gram ilość likopenu w przetworzonych produktach pomidorowych jest często znacznie wyższa niż w świeżych pomidorach.

Na przykład keczup zawiera 10–14 mg likopenu na 100 gramów, podczas gdy jeden mały, świeży pomidor (100 gramów) zawiera tylko 1–8 mg (24). Należy jednak pamiętać, że keczup jest często spożywany w bardzo małych ilościach. W związku z tym łatwiejsze może być zwiększenie spożycia likopenu, jedząc nieprzetworzone pomidory – które również mają znacznie mniej cukru niż keczup.

Inne pokarmy w Twojej diecie mogą mieć silny wpływ na wchłanianie likopenu. Spożywanie tego związku roślinnego ze źródłem tłuszczu może zwiększyć wchłanianie nawet czterokrotnie . Jednak nie wszyscy wchłaniają likopen w tym samym tempie. Mimo że przetwory pomidorowe zawierają więcej likopenu, w miarę możliwości nadal zaleca się spożywanie świeżych, całych pomidorów.

Pomidory – uprawa, sadzenie, odmiany

Na świecie rozrózniamy bardzo wiele różnych typów pomidorów. W naszym artykule poniżej przedstawimy najbardziej popularne:


Bawole serca – te pomidory są duże (ok. 10 cm średnicy) i mięsiste z cieńszą skórką. Ten typ jest często używany do kanapki. Ich kolor może być czerwony, żółty lub czasami różowy. Zwykle oni są nieokreślone.

Pomidory śliwkowe – (zwane również pomidorami Roma , w tym niektóre pomidory gruszkowe) – one nie mają dużo soku, ale są bogate w substancje stałe , więc tak jest zwykle używany do sosów pomidorowych lub włoskich przepisów. one mają 7–9 cm długości i są zazwyczaj determinowane.

koktajlowe pomidory – mają taki sam rozmiar jak dzikie pomidory (1-2 cm) . one są okrągłe i mają słodki smak. Rośnie w dużych klastrach, nawet gdy lato jest fajne. Większość z nich jest nieokreślona. Pomidory koktajlowe są idealne do uprawy w doniczkach . Najpopularniejsze są odmiany czerwona porzeczka, złote słońce, czarna wiśnia, trzmiele wschodu słońca.

Pomidory winogronowe – ten typ podobny do pomidorów śliwkowych, ale mniejszy od tego rodzaju. Oni rosną w dużych gronach, jak pomidory koktajlowe. Większość z nich jest nieokreślona.

Pomidory malinowe – Jedne z moich ulubionych, są soczyste, miękkie i bardzo smaczne. Ich rozmiary to od 7-12 cm.

Korzyści zdrowotne pomidorów

Choroby serca – w tym zawały serca i udary – są najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Badanie przeprowadzone na mężczyznach w średnim wieku powiązało niski poziom likopenu i beta-karotenu we krwi ze zwiększonym ryzykiem zawałów serca i udarów mózgu Coraz więcej dowodów z badań klinicznych sugeruje, że suplementacja likopenem może pomóc obniżyć poziom cholesterolu (złego) Badania kliniczne produktów pomidorowych wskazują na korzyści w walce ze stanami zapalnymi i markerami stresu oksydacyjnego Wykazują również działanie ochronne na wewnętrzną warstwę naczyń krwionośnych i mogą zmniejszać ryzyko krzepnięcia krwi

Profilaktyka raka – Rak to niekontrolowany wzrost nieprawidłowych komórek, które rozprzestrzeniają się poza swoje normalne granice, często atakując inne części ciała. Badania obserwacyjne wykazały powiązania między pomidorami – i produktami z pomidorów – oraz mniejszą liczbę przypadków raka prostaty, płuc i żołądka. Chociaż uważa się, że wysoka zawartość likopenu jest odpowiedzialna, wysokiej jakości badania na ludziach wymagały potwierdzenia przyczyny tych korzyści. Badanie przeprowadzone na kobietach pokazuje, że wysokie stężenia karotenoidów – występujące w dużych ilościach w pomidorach – mogą chronić przed rakiem piersi.

Zdrowie skóry – Pomidory są uważane za korzystne dla zdrowia skóry. produkty spożywcze do których używane są pomidory są bogate w likopen i inne związki roślinne mogą chronić przed oparzeniami słonecznymi. Według jednego z badań osoby, które codziennie przez 10 tygodni spożywały 40 gramów koncentratu pomidorowego – dostarczającego 16 mg likopenu – z oliwą z oliwek, doświadczały o 40% mniej oparzeń słonecznych.

Alergia a pomidory

Chociaż alergia na pomidory występuje rzadko, osoby uczulone na pyłki traw są bardziej narażone na alergię na pomidory. Ten stan nazywa się zespołem alergii na pyłki i pokarmy lub zespołem alergii jamy ustnej . W zespole alergii jamy ustnej twój układ odpornościowy atakuje białka owoców i warzyw, które są podobne do pyłków, co prowadzi do reakcji alergicznych, takich jak swędzenie w ustach, drapanie w gardle lub obrzęk jamy ustnej lub gardła. Osoby z alergią na lateks mogą również doświadczać reaktywności krzyżowej na pomidory.