Siemie lniane to nic innego jak nasiona lnu. Nasiona lnu od dawniej dawna są uważane za bardzo cenione za swoje wartości zdrowotne. Za czasów Karola Wielkiego nasiona lnu były nakazane poddanym aby spożywać nasiona lnu aby poprawić zdrowie. Nasiona lnu są uważane za super żywność ponieważ wiele naukowych badań potwierdza na korzyści zdrowotne.

Przedstawiamy sposób dodania nasion lnu do naszej diety. Należy spożywać zmielone nasiona , ponieważ są łatwiejsze do strawienia dla naszego organizmu, a dzieje się tak dlatego nasze jelita nie są w stanie rozbić twardych nasion. Jeżeli z jakiegoś powodu trudno znaleźć nam mielone nasiona, możemy kupić całe nasiona, które są dostępne w każdym sklepie, zmielić je w blenderze lub młynku do kawy i przechowywać w pojemniku.

Olejek z nasion lnu jest wydobywane w procesie tłoczenia na zimno. Olej najlepiej przechowywać w butelkach z ciemnego szkła w ciemnym i chłodnym miejscu, z uwagi, że olejek z lnu jest bardzo wrażliwy na światło i ciepło. Wystarczy że będziemy przechowywać olejek z lnu w szafce kuchennej. Należy pamiętać, że olejek z lnu jest bardzo wrażliwy na temperaturę dlatego nie powinno się go gotować w żaden sposób. Chociaż badania wykazują, że stosowanie do lekkiego smażenia nie powoduje obniżenia jakości. Nasiona lnu zawierają składniki odżywcze, których nie zawiera olejek takich jak błonnik. Jeżeli zamierzamy dodać len do naszej diety powinniśmy zacząć od lnu mielonego.

Siemie lniane mielone

Mielone nasiona lnu są bardzo tanie i można już dostać kilogram za niecałe 5 zł. Należy poszukać w sklepach, jeżeli nie będziecie mogli znaleźć w sklepie możecie zamówić bez żadnego problemu na internecie. Badania wykazują, że zaledwie 10 gram dziennie wystarczy aby odnotować korzyści zdrowotne. Nie należy przekraczać 50 gramów dziennie.

Mielony len może wspomóc pielęgnacje włosów i skóry. Nałożony na skórę może chronić skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Należy także wspomnieć o dużej zawartości błonnika, lignanów i kwasów tłuszczów omega-3. Pomaga obniżać poziom glukozy i cholesterolu we krwi, ale więcej o tym w dalszej części artykułu.

właściwości odżywcze lnu

edna łyżka mielonych nasion lnu zawiera (1):

 • Kalorie: 37
 • Białko: 1,3 grama
 • Węglowodany: 2 gramy
 • Błonnik: 1,9 grama
 • Tłuszcz ogółem: 3 gramy
 • Tłuszcz nasycony: 0,3 grama
 • Tłuszcz jednonienasycony: 0,5 grama
 • Tłuszcz wielonienasycony: 2,0 gramy
 • Kwasy tłuszczowe omega-3: 1597 mg
 • Witamina B1: 8%
 • Witamina B6: 2%
 • Folian: 2%
 • Wapń: 2%
 • Żelazo: 2%
 • Magnez: 7%
 • Fosfor: 4% wartości
 • Potas: 2%

Co ciekawe, zdrowotne właściwości nasion lnu przypisuje się głównie zawartym w nich kwasom tłuszczowym omega-3, lignanom i błonnikowi.

8 zdrowotnych i leczniczych właściwości siemia lnianego

Nasiona lnu bogate w Omega-3 – Jeżeli prowadzisz tryb życia wegetarianina lub zdecydowałeś się zrezygnować z jedzenia ryb, nasiona lnu będą najlepszą opcją dostarczenia tłuszczów omega-3. Bogate źródło kwasu alfa-linolenowego (ALA), kwasu tłuszczowego omega-3 pochodzenia roślinnego. ALA to tłuszcz, który musimy pozyskiwać z pożywienia, ponieważ nasz organizm nie potrafi go wytworzyć. Badania na zwierzętach potwierdziły, że ALA zawarte w nasionach lnu powstrzymują się odkładanie się lnu, zmniejsza stan zapalny i zmniejsza wzrost guza. Kolejne badanie przeprowadzone na 3638 osobach wykazało, że osoby które jadły ALA w większej ilości mieli mniejsze ryzyko zawału serca niż ci którzy jedli go mniej. Kolejne badanie wykazało, że spożywanie ALA wiąże się z niższym ryzykiem chorób serca o 14%. Wiele badań zostało przeprowadzonych , które także dowodzą niższe ryzyko udaru mózgu.

Zmniejszenie ryzyka raka – Lignany są to związki roślinne, które mają właściwości przecie utleniające i estrogenowe, które zmniejszają ryzyko raka i poprawić ogólnie zdrowie. Ciekawostką jest to, że len zawiera 800 razy wiele lignanów niż inne pokarmy. Len potrafi zmniejszyć ryzyko raka piersi u kobiet – tego dowodzą badania przeprowadzone przez naukowców. Badanie przeprowadzone na grupie ponad 6000 kobiet, które spożywały nasiona lnu wykazały, że te kobiety były mniej narażone na raka piersi o 18%. Nie jest powiedziane, że mężczyźni nie mogą czerpać korzyści z zażywania lnu. Grupie mężczyzn podawano 30 gram nasion lnu podczas stosowania diety nisko tłuszczowej , wykazały obniżenie markera raka prostaty.

Nasiona lnu potrafią zmniejszyć zachorowanie nowotworom okrężnicy i skóry. Badania zostały przeprowadzone na zwierzętach. Niestety potrzeba więcej badań i badań przeprowadzonych na ludziach. Dotychczasowe badania dowodzą, że nasiona lnu potrafią pomóc w walce z różnymi rodzajami raka.

Nasiona lnu bogate w błonnik – Wystarczy jedna łyżeczka nasion, która zawiera 3 gramy błonnika co stanowi około 12% dziennego zapotrzebowania dziennego na siemie lniane. Nasiona zawierają błonnik rozpuszczalny, który stanowi około 40% i nierozpuszczalnego, który stanowi około 60%. Ten duet błonnika ulega fermentacji przez bakterie w jelicie grubym, gromadzi stolce i powoduje bardziej regularne wypróżnienia. Rozpuszczalny błonnik zwiększa konsystencję treści jelita i spowalnia trawienie. Pomaga także regulować poziom cukru we krwi i obniżać cholesterol. Nierozpuszczalny błonnik pozawala wiązać wody ze stolcem, a to powoduje, że stolec jest miękki. Bardzo ważne jest to dla osób z zaparciem i zespołem jelita drażliwego lub chorobą uchyłkową.

Poprawienie poziomu cholesterolu – Spożywanie 3 łyżek ( około 30 gramów ) proszku z siemienia lnianego codziennie przez 3 miesiące potrafi obniżyć poziom całkowitego cholesterolu o 17% i złego o 20 %. Kolejne badanie wykazało, że osoby z cukrzycą, które przyjmowały 10 gramów lnu dziennie przez ponad miesiąc spowodowało wzrost dobrego cholesterolu o 12%. U kobiet po menopauzie spożywanie 30 gramów nasion lnu obniżyło cholesterol o 10%. Wszystko to spowodowane jest błonnikiem zawartym w nasionach, który łączy się z solami żółci a następnie jest wydalany z naszego organizmu. Aby uzupełnić te sole żółciowe, cholesterol jest pobierany z krwi do wątroby. Ten proces obniża poziom cholesterolu we krwi. Podsumowując jest to dobra opcja aby poprawić poziom cholesterolu w swoim organizmie.

Obniżanie ciśnienia krwi – Badania lnu skupiały się na ich naturalnej zdolności obniżania ciśnienia krwi. Badanie wykazało, że codzienne spożywanie 30 gramów nasion przez pół roku obniżyło skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi o 10 mm Hg i 7 mm Hg. Dla osób, które przyjmowały leki na nadciśnienie krwi, nasiona lnu pomagały jeszcze bardziej obniżyć ciśnienie krwi. Codzienne przyjmowanie lnu przez osoby nie mające problemów z ciśnieniem, ich ciśnienie krwi zostało obniżone o 2 mm Hg. Wydaje się niedużo, ale może to zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu udaru o 10% i chorób serca o 7%.

Wysoka jakość białka – Trzeba zaznaczyć, że zwiększa się zainteresowanie pozyskiwaniem białka z nasion lnu. Białko te jest bardzo bogate w aminokwasy argininę, kwas asparaginowy i kwas glutaminowy. Białko pomaga poprawić funkcje odpornościowe, obniżyć poziom cholesterolu, zapobiega nowotworom oraz ma właściwości przeciwgrzybiczne – tak właśnie pokazują badania na zwierzętach. Jeżeli ograniczasz mięso, które jest głównym źródłem białka możesz zacząć używać siemie lniane, które pomoże zabić głód. Z własnego doświadczenia powiem, że niewielka ilość nasion lnu pomoże zaspokoić głód.

Badanie przeprowadzone na 21 osobach, którym podawano białko zwierzęce lub mączkę z białka roślinnego, wykazało, że nie ma żadnej różnicy pod względem sytości, apetytu. Zarówno jak białko roślinne jak i białko zwierzęce stymulowały hormony w jelitach i wywoływały uczucie sytości.

Kontrola poziomu cukru we krwi – Jak wiadomo cukrzyca typu 2 jest bardzo poważnym problemem nie tylko w Polsce ale na całym świecie. Jak wiadomo, że cukrzycy nie posiadają zdolności wydzielania insuliny, który obniża poziom cukru we krwi. Badania wykazują, że osoby z cukrzycą spożywały do 20 gram siemienia lnianego codziennie przez miesiąc odnotowały zmniejszenie cukru we krwi o prawie 20 % w niektórych przypadkach.

Obniżenie poziomu cukru wynika z zawartości błonnika nierozpuszczalnego. Badanie wykazało, że nierozpuszczalny błonnik spowalnia uwalnianie cukru do krwi a także obniża jego poziom. Niestety liczba badań przeprowadzonych na stosowaniu lnu jest bardzo niska. Zapamiętajcie, że olejek lniany nie zawiera błonnika, któremu przypisuje się zdolności obniżenia poziomu cukru. Tak czy inaczej warto dodać nasiona lnu do naszej diety. Zaszkodzić na pewno nie zaszkodzi, ale tylko może pomóc.

Pomoc w kontrolowaniu wagi – Jak już wiadomo, że nasiona lnu powstrzymują głód i dlatego mogą pomóc kontrolować wagę i zmniejszyć chęć podjadania między posiłkami. Dlatego warto dodać nasiona lnu do naszej diety, zapewniam was, że już po niedługim czasie zobaczycie same pozytywy. wystarczy około 3 gram aby zmniejszyć apetyt. Uczucie sytości zawdzięczamy błonnikowi rozpuszczalnego. Właśnie ten błonnik spowalnia trawienie w żołądku. Duża zawartość błonnika także pomaga tłumić uczucie głodu.

Siemie lniane jak przygotować?

Nasiona lub olej z nasion lnu można dodać do wielu potraw. Podajemy kilka sposobów jak można dodać siemie lniane do naszych potraw:

 • Dodanie ich do wody i picie w ramach dziennego spożycia płynów
 • Skroplony olej lniany jako dressing do sałatki
 • Posyp mielonymi nasionami lnu gorące lub zimne płatki śniadaniowe
 • Mieszając je z ulubionym jogurtem
 • Dodanie ich do ciastek, muffinek, chleba lub innych farszów
 • Mieszając je w smoothie, aby zagęścić konsystencję
 • Dodanie ich do wody jako substytutu jajka
 • Włączanie ich do pasztetów mięsnych

Jeżeli o mnie chodzi to nasypuje sobie na talerz około 5-8 łyżek stołowych na talerz i żuje i tak w ciągu dnia zjadam całą porcje dziennego zapotrzebowania. Jeszcze raz przypominamy, że trzeba pogryźć nasiona ponieważ jelita nie są w stanie rozbić twardej skorupki.

Siemię lniane

Poniżej przedstawiamy zawartość witamin i minerałów w nasionach siemienia lnianego:

 • Tiamina-witamina B jest również znana jako witamina B1. Jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu i funkcji nerwów.
 • Miedź. Niezbędny minerał, miedź jest ważna dla wzrostu, rozwoju i różnych funkcji organizmu.
 • Molibden. Nasiona lnu są bogate w molibden. Ten niezbędny minerał śladowy jest bogaty w nasiona, ziarna i rośliny strączkowe.
 • Magnez. Ważny minerał, który ma wiele funkcji w organizmie, magnez występuje w dużych ilościach w zbożach, nasionach, orzechach i zielonych warzywach liściastych.
 • Fosfor. Ten minerał jest zwykle znajdowany w pokarmach bogatych w białko i przyczynia się do zdrowia kości i utrzymania tkanek.

Związki roślinne zawarte w nasionach lnu:

 • Kwas p-kumarowy. To polifenol jest jednym z głównych przeciwutleniaczy w nasionach .
 • Kwas ferulowy. Ten przeciwutleniacz, który może pomóc w zapobieganiu kilku chorobom.
 • Glikozydy cyjanogenne. Substancje te mogą tworzyć w organizmie związki zwane tiocyjanianami, które mogą upośledzać czynność tarczycy u niektórych osób.
 • Fitosterole. Podobnie jak cholesterol, fitosterole znajdują się w błonach komórkowych roślin. Wykazano, że mają działanie obniżające poziom cholesterolu.
 • Lignany. Lignany są obecne w prawie wszystkich roślinach, działając zarówno jako przeciwutleniacze, jak i fitoestrogeny. Nasiona lnu są wyjątkowo bogate w lignany, zawierające nawet 800 razy więcej niż inne pokarmy.
 • Nasiona lnu brązowego mają nieco wyższą aktywność przeciwutleniającą niż odmiany żółte (15).

Siemie lniane przeciwwskazania

Podobno siemie lniane działa przeciwzakrzepowo, dlatego osoby szczególnie który zażywają aspirynę lub leki o podobnym działaniu powinny unikać nasion i dodawania ich do swojej diety. Kolejną ważną sprawą jest to aby osoby z wysokim cholesterolem, które zażywają leki aby obniżyć cholesterolu powinny skonsultować się z lekarzem.

Siemie Lniane cena

Siemie lniane możemy kupić wszędzie, w każdym sklepie, nawet tym osiedlowym. Koszt nasion siemienia lnianego to około 4 złotych za paczkę 400 gram. Olejek powinniśmy szukać w sklepach ze zdrową żywnością lub na internecie. Ceny zaczynają się od 13 złotych + przesyłka za 100 ml. Pamiętajcie żeby poczytać trochę opinii o danym sprzedawcy. Mielone siemie lniane to koszta podobnie jak nasiona zaczyna się od 5 złotych. Jak widzimy dodanie nasion lub mielonych nasion lnu nie wiąże się z dużym nakładem finansowym.

Siemie lniane na włosy

Nasiona lnu zyskały popularność w używaniu kosmetyków z dodatkiem lnu. A dzieje się to dlatego ponieważ nasiona zawierają duże ilości witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Siemię lniane możemy stosować na każdy rodzaj włosów. Zaleca się stosowania na suche i bardzo zniszczone włosy.