Tymianek po Angielsku – Thyme

Tymianek jest jednym najbardziej popularnych ziół na świecie. Jest ziołem o przyjemnym zapachu i smaku. Zioło, które dodają smaku grillowanym mięsom, warzywom, nadają niesamowity smak naszej zupie. Tymianek to roślina o pachnących liściach i cieniutkich łodygach. Odmiany kulinarne tymianu są zawsze zielone. Występuje ponad 50 rodzajów tymianków o różnych smakach i zapachach. Najbardziej rozpowszechnionym w kuchni jest tymianek angielski. Przyprawa pochodzi z regionu morza śródziemnomorskiego i jest bardzo odporne na suszę, dlatego też nie potrzebuje dużo wody i częstego podlewania. Zazwyczaj tymianek jest zbierany w okresie letnim, ale w niektórych regionach jest zbierany późną jesienią. Tymianek może rosnąć w ziemi a także w pojemniku na oknie naszego domu. Świeże liście pojawiają się już wczesną wiosną.

Tymianek obniża ciśnienie krwi – Badania wykazały, że ekstrakt znacznie pomaga w zmniejszeniu częstości akcji serca u szczurów z wysokim ciśnieniem a także pomaga w zmniejszeniu poziomu cholesterolu. Najlepszym sposobem zmniejszenie tętna jest zastąpienie soli tymiankiem.

Zatrzymanie kaszlu – Olejek eteryczny uzyskany z liści tymianku jest stosowany jako naturalny lek na kaszel. Badania pokazują, że połączenie tymianku i bluszczu pomagają zmniejszyć kaszel i objawy zapalenia oskrzeli. Warto spróbować następnym razem w celu zmniejszenia kaszlu i bólu gardła napić się herbaty tymiankowej.

Zwiększenie odporności – Dostarczenie wszystkich witamin do naszego organizmu, które potrzebuje jest bardzo trudne. Może tymianek sam nie zapewni nam wszystkich witamin, ale jest pełen witaminy C a także jest bogatym źródłem witaminy A. Jeżeli czujesz, że choroba taka jak grypa , przeziębienie nadchodzi należy wspomóc walkę z chorobą tymiankiem. Tymianek jest dobrym źródłem błonnika, żelaza i manganu.

Dezynfekcja – Pleśń jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Niestety jak wiadomo, że pleśń może czaić się wszędzie a w szczególności w naszym domu. Olejek z tymianku może zwalczyć pleśń o niskim stężeniu. Badania wykazują, że może być stosowany jako środek przeciwgrzybiczny w naszych domach i nie tylko.

Pozbywanie się szkodników – Badania pokazują, że wyciąg z tymianku może odstraszać komary. Niestety tymianek z naszego ogrodu nie wystarczy i należy zrobić z niego olejek eteryczny. Można zrobić domowym sposobem ,mieszając 4 krople oleju tymiankowego do 2 łyżeczek oliwy z oliwek lub dodając 5 kropli tymiankowego oleju z 16 gramami wody.

Tymianek ładny zapach – Tymianek jest używany do naturalnych produktów do pielęgnacji skóry, które można znaleźć w sklepach. Większość zawiera z nich tymianek.

Wartości odżywcze

W produkcie znajduje się wiele składników odżywczych, w tym:

9 g białka,
63 g węglowodanów,
1 g cukrów,
37 g błonnika.
7,43 g tłuszczów

Suszony tymianek – jakie ma witaminy?
Suszony tymianek to produkt zawierający 50 mg witaminy C, 190 µg RAE witaminy A, 7 mg witaminy E, 0 i.u. witaminy D oraz 1,7 µg witaminy K.

Suszony tymianek zawiera również witaminy z grupy B:

0,5 mg witaminy B1,
0,40 mg witaminy B2,
4,9 mg witaminy B3,
43,6 mg witaminy B4,
0,5 mg witaminy B6,
274 µg witaminy B9,

Suszony tymianek – jakie ma mikroelementy i makroelementy?
Suszony tymianek ma w sobie:

1,8 mg wapnia,
124 mg żelaza,
220 mg magnezu,
201 mg fosforu,
814 mg potasu

Zastosowanie i zalety olejku z tymianku

Kilka badań potwierdzają zdolności olejku tymiankowego do eliminowania lub zmniejszania bakterii, które są przenoszone przez żywność. Należy pamiętać, że sam olejek może nic nie wskórać, ponieważ uważa się że jest korzystny jako część ogólnych programów terapeutycznych, ale nie jako samodzielne lekarstwo. Niestety potrzebne są kolejne badania. Olejek zawiera kilka związków, które mogą być korzystne dla naszego zdrowia i organizmu:

 • Karwakrol
 • Tymol
 • Linalool
 • Cyneol
 • Kamfora
 • Borneol

Teraz zobaczymy jak te związki wpływać mogą pozytywnie na nasz organizm.

Trądzik – Istnieją wiarygodne źródła, które potwierdzają, że olejek tymiankowy pomaga redukować bakterie , które wywołują trądzik. Jedno z badań pokazało porównanie olejku tymiankowego i olejku z tymianku. Oba były bardzo skuteczne w walce z z bakteriami, ale oregano okazało się bardziej skuteczne.

Łysienie – Olejek zmieszany z innymi olejkami w połączeniu z masażem może zapobiegać wypadaniu włosów. Niestety obecnie istnieje niewiele danych na temat leczenie łysienia olejkiem tymiankowym, ale są niepotwierdzone dowody, że terapia z różnych mieszanek olejków w tym olejku tymiankowego może być skuteczna w leczeniu.

Rak piersi – Jedno z badanie wykazało, że ekstrakt z dzikiego tymianku może być obiecujący w walce z rakiem piersi.

Kaszel i infekcje – Zawartość tymolu w olejku tymiankowym działa przeciwskurczowo. Po zmieszaniu z wiesiołkiem wykazano, że olejek tymiankowy pomaga w zmniejszaniu kaszlu i skraca czas trwania infekcji dróg oddechowych, takich jak przeziębienie.

Konserwowanie żywności – Badanie, które zostało opublikowane przez Journal of medicine and Life pokazano, że olejek tymiankowy eliminuje bakterie i grzyby związane z żywnością. Tymol zawarty w tymianku działa przeciwbakteryjnie na bakterie między innymi takie jak salmonellę, Staphylococcus aureus i Helicobacter pylori.

Choroba serca – Badanie z roku 2010 wykazało, że karwakrol zawarty w olejku tymiankowym był skutecznie walczącym środkiem ze stanem przeciwzapalnym, co może być korzystne dla osób z chorobami serca.

Olejek tymiankowy – skutki uboczne

Jeżeli jesteś uczulony na mięte, możesz być uczulony także na olejek tymiankowy, tymianek i rozmaryn. Do skutków ubocznych zaliczamy:

 • Reakcje alergiczne
 • Zapalenie skóry
 • Katar sienny
 • zapalenie spojówek
 • ból głowy
 • Astma
 • Słabe mięśnie
 • Podrażnienie żołądkowo-jelitowy

Przed użyciem olejku tymiankowego należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Olejku z tymianku nie jest zalecany do stosowania doustnego. Nie należy podawać olejku dzieciom . Jeżeli zamierzamy rozpraszać olejek tymiankowy należy wziąć pod uwagę obecność dzieci i zwierząt., chodzi o działanie olejku o możliwość alergii.

Tymianek uprawa

SADZENIE

Tymianek kwitnie w pełnym słońcu i lubi bardzo ciepło. Jeżeli sadzisz tymianek w doniczce upewnij się że nasza roślina ma dostęp do dużej ilości słońca.

Gleba musi dobrze odprowadzać wodę, aby nasza roślina nie stała w wodzie. Na wiosnę można nawozić materią organiczną, takim jak kompost, ale nie jest konieczne. Trudne jest wyhodowanie tymianku z nasion, ponieważ nierównomiernie rośnie i cały proces jest bardzo powolny. Łatwiej jest kupić roślinę lub kupić sadzonki. Z czasem może rozsadzać własne rośliny. Najlepiej zacząć posadzić sadzonki na około 6-10 tygodni przed ostatnim wiosennym mrozem.

Sadzonki lub młode roślinki tymianku na około 2-3 tygodnie przed ostatnim wiosennym mrozem powinny być przesadzone w glebie w odległości około 20 centymetrów. Odległość zależy także od rodzaju odmiany. Powinno się sadzić tymianek w pobliżu kapusty lub pomidorów.

Opieka

Podlewaj dobrze tymianek tylko wtedy jeżeli gleba jest całkowicie sucha. Przycinaj roślinę wiosną i latem, aby powstrzymać rozrost rośliny. Należy także delikatnie ściółkować wtedy gdy ziemia jest zmarznięta. Starsze rośliny w wieku 3-4 lat należy podzielić lub wymienić ponieważ im starze rośliny są mniej aromatyczne. Możesz również sadzonki posadzić w donicach.

Korzenie pojawią się w około 6 tygodni. Później należy przenieść do doniczki w celu pozwolenia roślinie uformować się korzeniom, a następnie przenieś do dużej doniczki lub bezpośrednio do ogrodu. Niestety możemy czasami się spotkać z chorobami takimi jak szara pleśń lub zgnilizną korzeni.

Zbiory i przechowywanie tymianku

Tymianek zazwyczaj zbieramy przed przekwitnięciem rośliny i odcinamy 15 cm z górnej części. Te twarde części zostaw, gdyż nie bardzo nadaje się to do jedzenia. Tymianek najlepiej zbierać z samego rana zaraz jak rosa wyschnie. W czasie sezonu roślinę można zbierać dwa lub czasami więcej razy. Po przycięciu roślina będzie nadal rosła. Należy zapamiętać, że trzeba zostawić około 10 cm rośliny, aby mogła kwitnąć. Przycinaj tymianek jak tylko urośnie. Świeży tymianek należy przechowywać w lodówce. Możemy przechowywać nawet do 2 tygodni świeży tymianek w naszej lodówce. Aby zasuszyć tymianek należy zostawić tymianek w suchym i wentylowanym miejscu. Po wysuszeniu należy trzymać nasze suszone ziele w szczelnym pojemniku. Jeżeli utrzymamy dobre warunki przechowywania to możemy zatrzymać smak tymianku przez dwa lata. Kolejną metodą jest przechowywanie w zamrażarce.

Sadzenie tymianku w pomieszczeniu

Najlepszym pojemnikiem do sadzenia tymianku w pomieszczeniu jest doniczka gliniana. Oczywiście możemy użyć każdego pojemnika do posadzenia naszej rośliny, ale gliniana doniczka pozwoli wyschnąć między podlewaniem i zapobieganiem nadmiernego podlewania korzeni. Dzieje się tak ponieważ tymianek nie toleruje rozmokłych warunków korzeniowych. Upewnijmy się, że nasza donica ma otwór drenażowy. Dobra mieszanka powinna zawierać piasek, ziemię doniczkową, mchu torfowego i perlitu. Taka mieszanka zapewni składniki odżywcze i drenaż. Najlepszym miejscem dla naszego zioła jest miejsce gdzie otrzymuje 6 godzin słońca. Nie znaczy że więcej czy mnie zabije naszą roślinę , ale takie warunki są najbardziej sprzyjające, ponieważ tymianek lubi światło pośrednie. po zasianiu tymianku, doniczkę umieść na oknie od strony południowej lub zachodniej. Uprawa rośliny będzie wymagać temperatury 16 stopni C lub więcej. Jeżeli chodzi o pielęgnacje to jest podobna do uprawy tymianku na zewnątrz. Podlewaj obficie, ale musisz pozwolić doniczce wyschnąć całkowicie przed kolejnym podlewaniem. Pozbywać się nadmiernym rozrostem drzewnych łodygi, aby wymusić świeży tymianek do rozrostu. Kwiaty można usunąć i użyć do na przykład do herbaty. Powinno się zmieniać pojemnik co roku lub dwa lata w zależności od wielkości doniczki i tempa wzrostu. Na pewno zauważysz kiedy nadejdzie czas na przesadzenie tymianku. Jeżeli jednak w lecie zdecydujemy się przesadzić naszą roślinę na zewnątrz należy wybrać półcień, aby roślina nasza mogła się zaaklimatyzować.